• Anonym (Frågor)

    Arbete, aktivitetsstöd, barn under 8 år frågor

    Hej! 
    Om man har aktivitetsstöd och deltar i ett arbetsmarknadspolitiskt program och har barn under 8 år. Om man hänvisas till en tjänst på heltid, kan man omgående kräva att gå ner till 75%? Och om man meddelar att man önskar göra så, innebär det att aktivitetsstödet också (om man inte får anställningen) hamnar på en nivå om 75%? 
    Och vad säger lagen, om man hänvisas till att söka en tjänst på 100% och får anställningen men omgående önskar gå ner till 75% får man göra det eller är det så att man först måste arbeta heltid för att därefter begära nedsättning till 75%? 
    Kan de kräva att man tar en tjänst som inte är förenlig med tider för barnomsorgen? Exempelvis att man måste åka hemifrån till arbetet innan barnomsorgen ens öppnat? Är det detsamma som att man tackat nej till erbjuden tjänst? 
    Skulle vara hemsk tacksam för svar!
  • Svar på tråden Arbete, aktivitetsstöd, barn under 8 år frågor
  • Anonym (Arbetet)

    Vad lagen säger vet jag inte.
    om det finns en annan förälder får den ta sitt ansvar och under en period sköta barnen och hemmet så den dom står utanför arbetsmarknaden kommer igång med jobb.

  • Anonym (Frågor)
    Anonym (Arbetet) skrev 2022-04-23 13:41:50 följande:

    Vad lagen säger vet jag inte.
    om det finns en annan förälder får den ta sitt ansvar och under en period sköta barnen och hemmet så den dom står utanför arbetsmarknaden kommer igång med jobb.


    I detta fallet önskar inte den andre föräldern bidra med något. 
Svar på tråden Arbete, aktivitetsstöd, barn under 8 år frågor