Omplacering av hund, vad kan jag förvänta mig?
Att ha hund är hela tiden att faktiskt försöka få hunden att må bra, att ha roligt tillsammans och att lära den hur det fungerar i er flock.
Man får liksom"börja om" och först lära känna hunden och hur den tänker, lära den vad man har för förväntningar.
Sen behöver man absolut vara uppmärksam på ev. problembeteenden. Lita inte på att hunden inte bits, vill smita, gnäller hemma och är rumsren. Låt hunden lyckas! Ställ lagom "krav" och jobba med hur vardagen faktiskt fungerar. Att ta samma runda, samma tid och ge hunden utrymme att landa. Att börja om med sitt, ligg, kom, nej och hopp. Att servera mat på ett tydligt sätt. Att inte stressa med massa inlärning, men heller inte helt avstå.
Senaste placeringarna jag mottog tog jag in en extern tränare varannan vecka en period. Då var det min 4:de gång, men jag hade aldrig tidigare haft de förutsättningarna och tog då emot 2 syskon. Jag ville helt enkelt ha någon erfaren att bolla med om vår träningsplan och dessa hundar var i en ålder och av en ras där jag kände extra behov av att faktiskt inte råka träna in saker som jag inte tänkt igenom.