Anonym (E) skrev 2022-04-26 11:32:03 följande:
Det är jättedåligt att gyn får dåliga resurser, absolut men någon som behöver en tid får den. Inte som att tiderna står tomma och det är svårt att ordna om resurser som inte finns. Din symptom borde kollats men nu när du inte har några så försök inte lura till dig en tid =) Du vet att det inte är någon garanti att barnet som lever nu kommer att leva då. Jobbigt men belasta vården i onödan hjälper ingen.
Fast jag fick ju ingen. Jag har läst på efteråt och jag borde ha blivit erbjuden en tid pga smärtan, blödningarna och den höga febern. Håller med annars om att man inte ska belasta vården i onödan.
För några år sedan när jag fick mitt första barn såg det inte ur såhär, var lätt att få en tid, nu är det flera månaders kö.
Anonym (K) skrev 2022-04-26 11:32:36 följande:
I v 8 (7+? gissar jag?) kan det vara svårt att se bra, framförallt för att det dels kan diffa lite i deras mätningar och är lite beroende av hur bra maskiner dom har, men också dels för att man själv kan vara kortare gången än man tror. Min syster var helt säker på vilken vecka hon var i, hon hade bara haft sex vid ett tillfälle den månaden men hon var drygt en vecka, nästan 2, kortare gången än hon trodde.
I v 10 bör det inte vara vul du gör, utan ett vanligt ul och bör kunna se allt tydligt. Det är ju nästan veckan för tul/kub.
Jag förstår däremot din oro. Jag hade tre missfall/MA innan min första graviditet gick vägen och jag var så otroligt orolig. Det gäller bara att ta sig igenom dagarna, dagen kommer tids nog. Att säga att man inte ska oroa sig är svårt, för det gör man, det gäller bara att hitta ett sätt att hantera oron. I värsta fall bara försöka sysselsätta sig så man får annat att tänka på.
Det stämmer, skulle vara i 7 plus1-4, någonstans där. Det är samma sak för mig som din syster, vet tillfället det måste blivit till, konstigt att det kan diffa ändå, sen ägglossning?
Dom gör vul på det stället fram tills vecka 12. Jag har tyvärr inte ultraljud förrns vecka 14 inbokat...
Det är hemskt jobbigt med missfall, speciellt MA tycker jag men det är väl för att det är det enda jag har erfarenhet av. Att tro att allt är bra men allt har avstannat.
När jag fick MA visste jag inte att jag var gravid och drack alkohol vid ett par tillfällen samt tog medicin man inte ska ta så jag tror att det bidrog till missfallet. Konstigt nog hjälper det mig att tänka så, då kan jag försöka göra allt rätt denna gång och då kanske det går bättre.