Inlägg från: Anonym (TS) |Visa alla inlägg
  • Anonym (TS)

    Hur tänka kring kostnader när maken ärver ett hus?

    Min man och hans syskon har (tillsammans med deras föräldrar) börjat prata lite löst om att de vill äga föräldrahemmet tillsammans när föräldrarna gått bort. Alla inblandade är okej med det och tycker att det är en bra plan. De har  även börjat prata om att syskonen kanske ska börja hjälpa till med några nödvändiga renoveringar (till en viss grad) redan nu för att få upp standarden på huset.

    Därför har jag börjat fundera på hur jag ska ställa mig till alla dessa eventuella utgifter som alltså ska gå till huset. Husets värde är främst sentimentalt och jag bryr mig absolut inte om huset ärvs som enskild egendom eller inte. Det finns inga planer på att jag och min man någonsin ska flytta in där, samt OM han ärver huset som enskild egendom känner jag mig lite avig ang. alla utgifter. 

    Jag och min man har gemensam ekonomi och det känns ju lite obekvämt om jag ska bidra med pengar till ett hus som jag varken ska bo i, äger eller skulle få något för vid en eventuell försäljning eller skilsmässa etc.

    Jag ska ju såklart diskutera det här ytterligare med min man, men jag ville bara bolla lite tankar med andra först för att få lite mer kött på benen och få en bild av vad som skulle vara rimligt i det här fallet. Hur skulle ni ställa er till det här om ni vad jag?

  • Svar på tråden Hur tänka kring kostnader när maken ärver ett hus?
  • Anonym (TS)
    Tecum skrev 2022-04-29 16:18:00 följande:

    Rent generellt ska man akta sig för samägande, det brukar sluta antingen med konflikt, man vill olika,  eller passivitet, inget blir gjort.

    Vad har syskonen för planer med huset framöver, ska det vara som ett sommarhus där ni bor växelvis på semestern? Eller ska det hyras ut? Bara stå?

    Eftersom ni har delad ekonomi bör du antingen få del i huset och en eventuell värdestegring eftersom era gemensamma tillgångar används till underhåll. Eller att ni går över till delad ekonomi och har eget sparande där du inte lägger in något kapital i huset.


    Anonym (Kris) skrev 2022-04-29 16:25:49 följande:
    Vad ska de ha huset till? 
    Som jag förstått det är det  tänkt att ena syskonet och dennes familj ska bo där permanent och att övriga syskon är välkomna på  t.ex. sommaren och vid högtider.
  • Anonym (TS)
    Studentpappa skrev 2022-04-29 16:46:18 följande:
    Men alltså varför ska dom samäga ett hus som någon annan ska bo i? Ska syskonet betala hyra till de övriga ägarna?

    Ett bättre alternativ är att den som ska bo där löser ut sina syskon.
    Tecum skrev 2022-04-29 16:46:57 följande:
    Men varför ska de andra syskonen betala till den enes permanentboende? Hälsa på kan de väl göra ändå?
    Blir det dyrt med renoveringar borde det vara en sak mellan syskonet och föräldrarna.
    Anonym (Sanna) skrev 2022-04-29 16:49:50 följande:
    Ok låter konstigt. Eller bara jag som inte förstår? Är det tre syskon som ska äga huset tillsammans men ena syskonet ska bo där permanent och de andra bjuds in på sommaren etc?
    Det är ju fint för syskonet som får bo där nästan gratis förstås. Och det kommer aldrig bli er stuga utan ni kommer alltid att vara gäster.
    Vad gör ni om syskonet inte tar hand om boende? Ska ni alla tre bekosta när toan går sönder? Varmvattenberedaren etc. Måla om huset?

    Syskonets barn vill säkert ta över sen. Så det ni investerar kommer ni antagligen inte att få tillbaka. 
    Jag frågade min man om det när han först började prata om den här idén och han sa att syskonet som bor där skulle betala mest för underhåll och renoveringar. Men ärligt talat förstår jag inte heller poängen med att de alla äger huset, om en ska bo där permanent. 

    Jag ska försöka prata med honom igen om det och se om jag faktiskt missförstått något. Tack och lov är ju inget hugget i sten än, så kanske kommer de fram till att de gör allt krångligare för sig själva genom att de alla ska äga huset.
Svar på tråden Hur tänka kring kostnader när maken ärver ett hus?