AHM15 skrev 2022-05-26 15:20:52 följande:
Vår klinik ringde igår för att berätta hur min sambos ÄP hade gått (6 embryo). Dessa ska vi frysa in för framtida syskon.
Jag bad sjuksköterskan då kika på vad det står ang mina ägg och varför endast en klarade sig. Då visade det sig att jag även har 3st blastocyster dag 5! Den informationen hade de inte den förmiddagen vi var där. Lite dumt att inte informera oss mer utförligt kring allt.
Hursomhelst, jag har läst på lite nu och förstått att det är bra! Det känns lite som ett mirakel. Men vågar samtidigt inte hoppas för mycket.
Nu väntar vi in min sambos nästa mens, och då kommer de sätta igång processen för FET.
Jag har förstått att det inte är första gången du genomgått hormonbehandling. Är det via landstinget?
Vad är fördelen med att göra det utomlands än att göra det via privat klinik i Sverige?
Ja, din läkare lär nog kunna vägleda er rätt ????????
Det är ju jättebra resultat, hejja er!!!

Oh hoppas verkligen det tar sig för er så ni slipper hela snurran på nytt. Oavsett har ni ägg kvar I frysen så förhoppningsvis kommer ni inte behöva göra fler hormonbehandlingar
Nej tyvärr har jag redan hunnit med fyra hormonbehandlingar och samtliga har vi betalat för själva. Pga pandemin och annat så startade vi med ivf efter att jag hade fyllt 40 och då får man inte längre landstingsfinansierat.
Fördelen med sttctesta utomlands är att de har fler alt ex embryo glue, man kan få andra mediciner mm för att lyckas bli gravid. Så får se hur vi gör till hösten