Inlägg från: LaviniaLetitia |Visa alla inlägg
  • LaviniaLetitia

    När livet inte blev som tänkt

    mari123 skrev 2022-06-21 15:00:59 följande:

    OT OT OT Men får tankar och jag minns gången när jag personligen hörde ngn säga med en suck att.....-"Ja livet blir ju inte alltid som man tänkt sig"! Då sades det av en arbetskamrat som fått bröstcancer. En ung mamma med två små barn. Hon fick återfall i sjukdomen rätt snart och dog! Minns än när jag fick höra det och det är 30 år sedan.


    Jo. Det finns grader i Helvetet, och TS ska få ett BARN - inte en dödlig sjukdom. Även om hon och sonen blir ensamma, så har de varandra. Och hon kommer aldrig att bli riktigt ensam mer, för hon kommer hela sitt liv ut att ha en son. Med detta sagt, så förstår jag att det känns kymigt just nu, OM det blir så att den där kärnfamilj-i-hus-drömmen spricker. Så är det ju. Men andra har överlevt det och blivit lyckliga igen!

    Men vi får väl hoppas att mannen bara har fått kalla fötter... Det är inte så ovanligt att män får det i den situationen. Eller gravida kvinnor, för den delen. Det är en stor omställning.
Svar på tråden När livet inte blev som tänkt