Anonym (besviken) skrev 2022-06-12 19:36:27 följande:
Jag tycker att allt det här är jobbigt, och jag mår inte bra av det, men försöker att hålla god ton.
Jag har en kompis som ser att det inte är som det ska, men han ska absolut inte få reda på något, enligt min fru.
Självklart tänker vi på våra barn.
Tänkte kolla med banken att jag har råd och lösa ut henne, när jag räknar på det så ska det funka, men jag kan ha missat något, det vill jag kolla.
För jag trivs så fruktansvärt bra här i huset, och lagt ner enormt mycket tid/jobb för att få det som vi vill ha det, så jag vill inte lämna det.
Och skulle jag behöva ha någon typ av ekonomisk hjälp eller borgenär så har jag mina föräldrar, men hon vill inte att jag tar det med dom heller, utan väntar och ser hur det blir.
Och jag sitter lugnt i båten, men någon stans så tror jag att jag i slutändan blir blåst, blåst är kanske fel ord men första mig rätt.
Jag har även en bil som är värd en slant och jag måste vara beredd på att sälja den.
Så det är lite tankar som far runt.
Jag förstår att det känns jobbigt.
Men jag tror att du behöver prata med någon.
Och kom ihåg att din fru inte bestämmer vem du "får" prata med och inte.
Det bestämmer du själv.
Och din vän har redan märkt på dig att det är något som inte stämmer.
Jag tror också det är bra att du går till banken.