Gemensamt sparkonto?
Vi har gemensamt konto. Skulle inte gått med på att bara pytsa över pengar till ett konto jag inte själv kan logga in till. Jag litar på min man men man vill ju se vad som händer på kontot.
Vi var på banken tillsammans och öppnade det gemensamma och det dyker upp hos oss båda när vi loggar in på våra online-banker. Man ser ju allt som sker så ingen skulle kunna ta ut pengar utan att det märktes etc.
Sen när man skiljer sig ska alla tillgångar delas i en bodelning så det kan mycket väl vara så att de pengarna ändå ska räknas in, men det känns väl ändå bättre att ha ett gemensamt konto så att man ser allt. Jag kan tycka det är viktigt att man själv också har ansvar över sin egen ekonomi och när du bara pytsar över pengar till hans konto så lämnar du ansvaret till honom.