Inlägg från: ekonomiplugg |Visa alla inlägg
  • ekonomiplugg

    Avliva eller behandla katt?

    Hej.

    Vi misstänker att vår 19 åriga katt har FORL (tandsjukdom). Katten har svårt att äta och slickar mest i sig såsen från maten. Har bokat tid hos veterinären nästa vecka men jag hade önskat åsikter på hur vi går vidare.

    Veterinären nämnde att det är en ganska kostsam och lång behandling för forl och att man bör fundera över rimligheten av behandlingen på en 19 åring. Jag har dock väldigt svårt att avliva min katt om det inte är absolut nödvändigt, bara för att behandlingen är kostsam. Däremot funderar jag på om det är orättvist att söva en såpass gammal katt och påbörja en långdragen behandling.

    Vad tycker ni, hur hade ni gjort i min situation? Tycker ni det är okej att avliva katten trots att behandling finns? Tack på förhand.

  • Svar på tråden Avliva eller behandla katt?
  • ekonomiplugg

    Tack för alla svar, det hjälper mycket! Behöver nog inse att ibland är det rätta beslutet det tuffaste beslutet. Är bara lite rädd för att veterinären rekommenderar avlivning enbart pga hans ålder, det känns inte helt rätt. Men antagligen beror det väl på att det inte är rättvist att påbörja en lång behandling när kattens kropp antagligen är ganska svag pga åldern och att den extra tid han får inte är värd processen av en jobbig behandling. 

    Det sista svaret angående att ta ut alla tänder på en gång känns spontant som en bra idé, om det är möjligt. Jag får helt enkelt bolla med veterinären och lyssna på deras råd.

Svar på tråden Avliva eller behandla katt?