Smartast sätt att hantera överskott?
Det är bäst att börja med en buffert, så att man kan sova gott om nätterna och köpa glasögon, bil, kylskåp, klara sig till FK betalar ut pengar om man blir sjuk eller vad det nu kan vara. Men om du har såpass mycket som 2000-5000 kr per månad över kan det vara bra att börja fondspara litegranna, så att du lär dig hur det funkar. Kanske 200 kr per månad till en fond.
Fonder är bättre än aktier om man inte är jätteintresserad. Som Jemp skriver ovan så är fondsparande inte heller bra på kort sikt (mindre än 1-2 år). Det är bra att månadsspara i fonder iställer för att köpa fonder i stora klumpsummor, eftersom man inte riskerar att köpa allt "på toppen". Försök hitta fonder med låga avgifter, tex, indexfonder eller blandfonder.
Antingen kan du handla fonder på din bank eller så kan du öppna ett konto på Avanza eller Nordnet, det är gratis. Om man har sina fonder på ett ISK så betalar man en liten skatt löpande, och om man har dem på ett fondkonto/depå så betalar man skatt på vinsten när man säljer. De flesta brukar välja ISK.