Inlägg från: Tom Araya |Visa alla inlägg
  • Tom Araya

    Grannen klagar på min katt

    fucsia skrev 2022-07-25 11:16:24 följande:
    Grannen klagar på min katt

    Hej,

    Jag bor på första våningen och har en katt som brukar går runt i föreningens gård. Precis brevid min balkong ställer en granne sin barnvagn och den står där dygnet runt. Idag har hon anklagade min katt för att ha kissat på vagnen. För det första, det finns andra katter i närheten som brukar gå ut på kvällen, och min går ut endast dagtid för jag vill undvika att han slås med grannarnas katt. Självklart är han kastrerad.

    Detta gjorde mig väldigt irriterad för att hon skrek för att få alla grannar att lyssna. Jag tycker att man ska inte ställa sina ägodelar utanför hänvisad plats, alltså, on hennes barnvagn står utanför kan hon inte klaga om något händer med det. För den andra, hon kan inte bevisa att det var min katt som gjorde det och katter har rätt att röra sig fritt.

    Vad tycker ni? Tack!


    Det här kan diskuteras i all oändlighet, utan att man kommer fram till något vettigt...

    Moraliskt sett anser nog de flesta att myndiga människor ansvarar för sina handlingar och sina val. Där ingår även husdjur och barn man har vårdnaden över.

    Lagen säger dock annorlunda och är inte likvärdig vad det gäller alla djur. För vissa djur slipper ägaren ifrån ansvar som ägare av andra djur har. Så du har lagen på din sida (tyvärr, enligt min åsikt).

    Om du frågar vad jag själv tycker, så tycker jag att man inte ska låta sina barn eller djur kissa och bajsa på andras saker eller på annat sätt förstöra dem.

    Självklart vet vi inte om det är just din katt som gjort detta i detta fall, men det är potentiellt möjligt och du har ingen koll på det.
  • Tom Araya
    LaviniaLetitia skrev 2022-07-26 09:48:32 följande:
    Du kan inte se skillnaden på hundens och kattens natur? Hundar går att uppfostra, katter endast i begränsad grad. Hundar kan man gå ut och gå med i koppel, men inte katter (vissa gör det, men det är bara synd om katten och det ser dumt ut). Dessutom - och viktigare - är de allra flesta hundar större och farligare än katter. De kan döda ett barn t.ex.. Eller en mindre hund eller en katt.
    Har du missat att katter är rovdjur, jagar gärna och äter i stort sett uteslutande kött?
  • Tom Araya
    mari123 skrev 2022-07-26 14:40:10 följande:
    Har ens barn lyckats smeta ner sig med kattbajs så har man haft dålig uppsikt. Barn i sandlådeåldern måste man se till hela tiden för de kan stoppa saker i munnen.
    Du har missat en detalj... en sandlåda i lekparken är till för barnens lek, inte för katters bajsande.
    Man har som förälder fog för missa förväntningar där.
    Sandlådan kanske inte ens är på offentlig mark, utan på sin egen hustomt.
  • Tom Araya
    LaviniaLetitia skrev 2022-07-27 02:27:00 följande:
    Nej? 
    Vad menar du med nej?
    Nej, du har inte missat det?
    eller
    Nej, de är inte rovdjur?
    LaviniaLetitia skrev 2022-07-27 02:27:00 följande:
    Det är kattens natur att jaga och äta småfåglar, möss, sorkar och sådant. 
    Det du beskriver är vad som är rovdjur, så vad finns det att ifrågasätta av det jag skrev?
Svar på tråden Grannen klagar på min katt