Jag har 43 år och har varit i förklimakteriet 4-5 år. Börjar tröttna rejält och vill bara att klimakteriet ska komma på riktigt så jag slipper detta. Förr hade jag långa menscykler på 5-7 veckor, mens typ 4 dagar, blödde sparsamt (bara en dag som jag egentligen behövde skydd) och bara lite mensvärk första dagen. Jag fick alltid mens 14 dagar efter ägglossningen (kände av ägglossningen väl och gick inte att missa för jag fick extremt ont)
Nu är mina menscykler 21-28 dagar. Jag blöder 6-8 dagar och massor, några av dagarna måste jag ha dubbla skydd och får byta varje timme ändå. Jag har vansinnig mensvärk flera dagar (så illa att kollegor skickat hem mig från jobb). Jag har ju fortfarande ägglossning men mensen kan komma allt från 11 dagar efter ägglossning till 18 dagar efter. Jag har ofta mellanblödningar, något jag aldrig haft förut.
Jag har gått från extremt frusen till att hela tiden vara varm och svettas superlätt. Inte bara vid mens och ägglossning, det är alla dagar, året runt. Förr hade jag pms 2-7 dagar före mens, nu är det som att jag går med pms 365 dagar om året. Känner inte igen mig själv längre.