Inlägg från: Anonym (Öh) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Öh)

    Sömnproblem jag orkar inte...

    Anonym (Mman) skrev 2022-09-14 08:54:44 följande:
    I detta är du långt ifrån unik och det är detta jag tror problemet grundar sig i. Redan tidigt tror jag att ni skapade en del av detta problemet. Alla spädbarn gråter eller storgråter, det är så spädbarn kommunicerar. Om de vuxna då gör ALLT för att barnet inte ska gråta eller gör allt för att trösta barnet SÅ FORT barnet gråter föder det ett beteende i barnet, barnet får bekräftelse genom att gråta och varje gång de vuxna blir stressade så får barnet sin bekräftelse.

    Försök att bryta detta mönster, din son tar inte skada av att du låter honom vara en stund när han skriker. Jag menar såklart inte att du ska stänga dörren till rummet och gå, men bekräfta inte beteendet. 

    Och ja, självklart ska ni dela på er! Kan faktiskt inte förstå att ni inte gjort det än....
    Detta var det dummaste jag läst. Uträknande och manipulativa bebisar alltså? Skulle ge min högra arm på att bebisar bara uttrycker sina behov utan baktanke. Skulle tippa på att du har fel referensramar för att förstå innebörden av situationen TS beskriver. En situation som för övrigt INTE beror på hur de hanterat barnet, tvärtom verkar de ha käppat på på rätt sätt ur ett barnperspektiv.
Svar på tråden Sömnproblem jag orkar inte...