• violis

    Hur sjuk för att ändå gå till skolan?

    Med de rekommendationer som finns nu så kommer hen troligen inte bli hemskickad snuvig o hostig får man vara igen så länge  allmäntillståndet är bra o man orkar med dagen…det är vad som gäller på förskolan o bör gälla på skolan också 

  • violis
    Anonym (Mama) skrev 2022-10-11 05:09:15 följande:

    Mia: Från att de börjar snörvla brukar det gå väldigt snabbt till de är ordentligt sjuka. Jag behöver INTE tänka på vad sjuk betyder, det vet jag mycket väl. Det är inte vårt fel att vi får hem varenda smitta som går runt. Det här är redan tredje gången den här terminen sjuåringen blir sjuk. 
    Mina barn ligger inte efter, tvärtom, så för den sakens skull gör det inte så mycket att de missar några dagar här och där.


    Förra terminen kontaktade jag tom läkare och frågade om det går att kolla upp immunförsvaret, allt för att skolan stressade oss med hot om frånvaron.


    tyvärr är det så att många föräldrar skickar sina barn inte bara lite  begynnande snörvliga utan rejält snuviga till förskola o skola… vilket gör att de barn som är lite mer mottagliga åker på varenda förkylning  
    Vad vi såg under restriktionerna var att alla barn kan bli friska från förkylningar…att små barn alltid är förkylda o snoriga på hösten/ vintern/ våren  bevisades vara den myt vi alltid veta om..de första veckorna med nolltolerans mot snuva hade vi mycket decimerade barngrupper o klasser i vårt land..sedan kom barnen sakterligen tillbaka men inte snuviga längre utan friska  ..idag utan restriktioner utan bara med  rekommendationer är vi tillbaka igen med de konstant snuviga snoriga barnen…. o förkylningarna går återigen runt runt runt  
Svar på tråden Hur sjuk för att ändå gå till skolan?