• Spucks

    Missnöjd med förskola - fördomsfull?

    Vad personalen har för kläder får du skita i, det angår inte dig om det inte handlar om helt olämpliga kläder fär öndamålet. Även vilket språk de pratar med varandra när de inte tar hand om barnen är inte din sak.
    Ang
    ående deras språkkunskaper håller jag med dig. Språkutveckling är en extrem viktig del i förskolan och det borde därför vara självklart att alla pedagoger pratar språket de använder med barnen på modersmålsnivå och all annan personal på väldig hög nivå.
    Tyvärr är det dock inte s
    å i Sverige, där man anser att det är diskriminerande att kräva hög språklig nivå.

  • Spucks
    Anonym (Trött) skrev 2022-10-16 17:50:48 följande:
    Fast hur kan man inte veta att just täckande klädsel på det vis ts beskriver är just kopplat till religion? Kulturellt, religiöst förtryck m.m. 
    Har du missat Irans protesterande kvinnor (och även män) fullständigt? Som spridit över världen t o m. 
    Bara ett exempel. Sluta jämställ slöjor särskilt dessa än mer täckande klädslar med vanlig klädsel. Det är inte alls samma sak. 
    Du har tydligen ingen aning vad protesterna i Iran handlar om.
  • Spucks

    TS: jag tycker det är väldig intressant att du antar en massa om förskolans personal, inte pga deras handlingar utan enbart för att du vet vilken religion de har (och ja, självklart är du fördomsfullt, på ett extremt sätt dessutom), trots att det inte påverkar ditt barn på ett negativt sätt. Samtidig tycker du inte bryr dig om det so faktist påverkar ditt barn på ett väldig negativt sätt (språket), för deras bristande svenska har du enbart nämnt som ett "sidoproblem" i din trådstart.

    Du borde fundera över dina prioriteringar.

  • Spucks
    AndreaBD skrev 2022-10-16 18:55:20 följande:
    Om man inte ska acceptera en personal för att hen bryter - det skulle verkligen vara diskriminering. 
    Varför är det diskriminering?
  • Spucks
    AndreaBD skrev 2022-10-16 19:31:25 följande:
    För att det inte påverkar barnen negativt. Huvudsak är att personalen pratar korrekt svenska. Samma sak vore det om man inte accepterar en svensk personal som har en dialekt. Det är inte dåligt språk för det. 
    Självklart påverkar det barnen negativt - de lär sig ju språket av bland annat förskolepersonalen. Om någon bryter pratar de inte korrekt, för uttal ingår i den korrekta användning av språket. Bryter man har uttalet ett inslag av ett annat språk. Dialekt är något helt annat, det handlar om regional variation av språket som allt är korrekt.
  • Spucks
    Anonym (Fördomar) skrev 2022-10-16 20:13:36 följande:
    Nä nä, kom inte dragande med att svenska med brytning är okej så länge det är en svensk brytning! Barnen lär sig ju inte korrekt svenska oavsett.
    Jag vet nu inte om du är seriöst. Jag tror inte det, men ifall du är det: man kan inte ha en svensk brytning när man pratar svenska.
  • Spucks
    Anonym (Fördomar) skrev 2022-10-16 20:38:50 följande:
    Klart man kan, och jo jag är seriös. Du är alltså okej med om en rälig skåning pratar med ditt barn men inte om en utlänning med brytning gör det? Snacka om att vara selektiv.
    Nej, kan man inte. Själva defintionen av brytning är att det finns ett inslag av ett annat språk i uttalet. Eftersom svenska är inte ett annat språk än svenska, kan man därför inte ha en svensk brytning på svenska.
    Och ja, jag anser att det är helt okej med dialekter, fast jag tycker att man borde anpassa sig lite beroende var man bor. Dvs. att man tonar ner sin dialekt lite om man inte bor där den pratas.
  • Spucks
    Anonym (Fördomar) skrev 2022-10-16 20:59:18 följande:
    Sån himla tur att du förstår vad jag skrev trots att jag använder ordet brytning om båda två i alla fall.. Även en skåning som tonar ner sin dialekt kan fortfarande prata sämre svenska än en invandrare.
    Jaha, så du antar att om man inte tycker att en pedagog ska få bryta, då skiter man i språknivån så länge personen inte bryter?
  • Spucks
    Anonym (Fördomar) skrev 2022-10-16 21:10:00 följande:
    Hur går det med läsförståelsen...? Jag skulle däremot ha gissat att om man inte är okej med en typ av språkliga talfel så borde man inte vara okej med andra heller. Tydligen är det lite dubbelmoral där då.
    Du pratar om personer som pratar dålig svenska och antar att jag är okej med det, bara de med dålig svenskan inte bryter. Så är det såklart inte, det är väl självklart att språket ska pratas på hög nivå.
    En dialekt är inget spr
    åkligt fel, även om du tydligen inte tycker om skåningar och/eller skånska.
  • Spucks
    Anonym (Fördomar) skrev 2022-10-16 21:16:34 följande:
    Herregud vad du sitter och hittar på en massa konstigheter. Stå för din dubbelmoral istället för att försöka förvrida andras ord.
    Jag vet inte vilken dubbelmoral jag pratar om. Hur är det dubbelmoral att anser att pedagogerna ska prata perfekt svensks på hög nivå och barnskötare ska prata svenska på hög nivå?
    Det är inte dubbelmoral bara för att du anser att dialekt betyder fel.
  • Spucks
    Anonym (Fördomar) skrev 2022-10-16 21:32:20 följande:
    Det är dubbelmoral att vara ok med en typ av svenska som inte har neutralt uttal men inte en annan. Jag menar inte att varken dialekt eller brytning är fel i sig men gällande uttal så blir det så klart aldrig som rikssvenska eller något annat neutralt.
    "Neutral svenska"? Det finns inget neutralt, allt är dialekt, det är bara så att en eller några sorters dialekt har utsetts som finare än de andra.
    AndreaBD skrev 2022-10-16 21:33:43 följande:
    Ingen invandrare som har kommit hit som vuxen kan prata svenska utan brytning. Jag har själv lite brytning eftersom jag kom hit när jag var 26 år. Min brytning låter ungefär som en skåning eller smålänning. Men de pratar tillräckligt bra, tycker du? Egentligen är det bara det svenska R-ljudet som jag inte klarar. Precis som en skåning. Även i Stockholm finns det en dialekt där man har ett engelskt R. Har alla dessa också inslag från ett annat språk.

    Om vi här skulle prata om att t.ex. vara nyhetsuppläsare på TV, så skulle jag inte heller tycka att jag skulle vara lämplig där. Och jag jobbar ju inte heller med små barn. Kanske skulle du inte tycka att det är ett problem när det gäller äldre barn?

    Jag säger bara - det kan låta exakt likadant. Jag skulle hålla med dig om det gäller en stark brytning. Och det är lite på gränsen när det gäller små barn. Det retar mig bara ibland när folk jämställer dåliga språkkunskaper och brytning. Det finns folk helt utan brytning som har dåliga språkkunskaper och tvärtom. Och det viktigaste är ändå att man kan språket bra.

    Det är klart - det finns alltid extrem. Hade en kollega ifrån nåt sydamerikanskt land, som också undervisade spanska (jag undervisar engelska och tyska då). Men tyvärr - inte ens jag förstod hennes svenska. Det gick inte att förstå henne. Då är det för mycket. Och det var förstås inte bara brytning utan också ganska dåliga kunskaper (det gick knappt att bedöma, man förstod ju knappt, och var tvungen att gissa).  
    Och? Bara för att ingen invandrare kan prata utan brytning ska man accepterar att barn tar över brytningen från sina pedagoger? För det är inte pedagogernas fel att de inte kan bättre och därför vore det diskriminerande att kräver perfekt svenska? Är det också diskriminerande att inte anställa en busschaufför som saknar en arm? Det är ju inte hens fel. Eller en döv polis? En blind byggarbetare? 
    Det är ju inte deras fel, s
    å det vore väl diskriminering att inte låta dem göra de jobb de vill göra?

    Om du pratar som en sk
    åning eller en smålänning bryter du väl inte. Eller så kvittar det ju om du låter sådär pga av brytning eller om det är din dialekt.
    Och självklart spelar 
    åldern roll, det är förskolan tråden handlar om! Ju äldre barnen är desto mindre inverkan på språkutvecklingen har en lärare (förutom vokabulär). Men ett barn i förskolan är ju mitt inne i den grundläggande språkinlärningsperioden, då är det extra viktig att pedagogerna pratar språket på en hög nivå.
  • Spucks
    AndreaBD skrev 2022-10-16 21:41:04 följande:
    Det finns ingen skillnad mellan en utländsk brytning och en svensk dialekt när det gäller att små barn ska lära sig ett språk som är så nära "rikssvenska" som möjligt. Den enda faktorn som man måste ta hänsyn till är just att det inte ska avvika för mycket. 

    Tro mig - jag har läst kurser om sånt. Du kan titta på "Rinkebysvenska" eller vad de numera kallar det. Det är definitivt inslag från främmande språk, främst arabiskan, och ändå växer barn upp med detta. Barn som är födda här. Brytningen har alltså BLIVIT dialekt. 
    Varför tror du att regionala skillnader ska suddas ut och barnen ska alla lära rikssvenska (eller en svenska så nära rikssvenskan som möjligt) oavsett var de bor?

    Ju, om man anser att förortssvenska som Rinkebysvenska är en dialekt, d
    å kvittar det verkligen hur mycket folk bryter. Då kvittar det även hur dålig deras grammatik och ordförråd är, då kan man lika väl ha pedagor som klarade en enda termin på sfi eller som inte ens fick godkänt i grundskolans svenska.
  • Spucks
    AndreaBD skrev 2022-10-16 22:57:37 följande:
    Det är inte jag som hittat på att förortssvenska har blivit en dialekt, utan det säger språkforskare. Och man kan ju lätt förstå att en sån variant blir dialekt när barn som är födda där lär sig det från början. Då är det ju inte pga faktorer så som att deras föräldrar inte kan så bra svenska.

    Och jag menade inte att barnen ska ligga så nära rikssvenskan som möjligt utan att personalen som jobbar med dem bör göra det. 
    Säger forskare det? Det är helt absurt! Att barn växer upp med sånt språk är väl självklart om det pratas runtomkring dem, även om de själva är helsvenska. Barnen lär sig ju språk av alla som de har kontakt med. Men att ett fattig och felaktig språk klassas som en likvärdig dialekt pga det? Man blir ju mörkrädd när man läser sådan skit!
    Är det "riktig" forskning eller en s
    ån som jag läste om här på FL? Jag kommer inte exakt ihåg vad det var (och jag vet inte heller om det stämmer, har inte kollat upp det), men det handlade om att forskare inte får bedriva viss forskning i Sverige för det kan leder till resultat som man inte vill ha. Kanske det var om negativa konsekvenser av skärmanvändning för barn?
  • Spucks
    AndreaBD skrev 2022-10-18 11:47:18 följande:
    Det finns definitioner på vad en dialekt är. Och tror du att alla svenska dialekter är så himla korrekta? Jag har aldrig tittat särskilt noga på svenska dialekter, så jag är liksom ingen expert på det. Men jag vet att det är så med tyska dialekter och engelska dialekter att de innehåller grammatiska "fel" . Exempel: Berlin - de kan inte skilja på ackusativ och dativ. London - Cockney förvirrar med dubbla negationer. USA - skiljer delvis inte mellan "don't" och "doesn't". Bara tre av säkert hundratals exempel. 

    Här har du en länk där du kan se att det faktiskt finns vissa varianter som inte är helt grammatiskt korrekta (annorlunda böjningar t.ex)

    www.isof.se/lar-dig-mer/kunskapsbanker/lar-dig-mer-om-svenska-dialekter/om-dialekter

    "Ibland uppfattas förortssvenska felaktigt som en brytning, alltså att talarna har svenska som andraspråk och att svenskan då påverkas av deras modersmål. Men förortssvenska är ingen brytning utan en variant av svenska som talas både av enspråkiga och flerspråkiga personer."

    www.isof.se/lar-dig-mer/kunskapsbanker/lar-dig-mer-om-svenska-spraket/forortssvenska

    Och här sägs det att det är en sociolekt, snarare än en dialekt, men det är ju "dialekten" på Söder (alltså Stockholm) också.

    sv.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6rortssvenska
    Jag läser inte i de länken att det ska vara en dialekt, men jag kanske har missat det.
    Kanske har du rätt när det gäller dialekt och fel språk. Jag har nog min egen definition av dialekt - jag har alltid sett det enbart som olika uttal, ord och fraser. Fel som du beskriver ser jag inte som del av en dialekt utan som slarv eller vårdlöst språk.
  • Spucks
    Tow2Mater skrev 2022-10-18 22:58:20 följande:
    Eller om att den svenska extremt långa fl-ledigheten faktist inte gagnar barnen.
    Är den extrem lång? Gagnar den inte barnen? Har du studier på det? Och får det inte bedrivas forskning till det i Sverige?
  • Spucks
    AndreaBD skrev 2022-10-18 23:35:06 följande:
    Jag garanterar dig - jag har ju läst språk på universitetet (2 olika utbildningar faktiskt, båda avslutade förstås) - att dialekter i olika språk kan innehålla grammatiska fel. Cockney ÄR en dialekt, likaså Berlin-dialekten. I min hemstad Köln ingår en hel del grammatikfel i dialekten. T.ex. att säga "hans" (sein) för både "hans" och "hennes". Dvs. man skiljer inte mellan dem två. Dessutom använder man ofta da dativ istället för genitiv:  "wem seins?" Istället för "wessen?" (betyder "vems?"). 

    Språk förändras och det som är fel först, blir sedan accepterat. Det var dem länkarna jag hittade så här snabbt. Det finns säkert bättre belägg för det jag säger att hitta, men det är inte lätt, eftersom det finns ofantligt mycket material på nätet. Jag hinner inte med att lägga allt för mycket tid på det nu, men jag vet att det är så. 
    Ja, somt sagt, jag nog min egen definition.
    I detta fallet reviderar jag mitt svar från tidigare och ändrar det till: dialekter är okej, så länge språket är grammatikalisk korrekt och dialekten endast yttrar sig i olika former av uttal och begrepp.
Svar på tråden Missnöjd med förskola - fördomsfull?