Långvarig nackspärr
Någon annan som haft något liknande? Jag håller på bli galen!
Jag har i drygt 10 månader haft problem med ömmande nackkotor (skulle tro att det är dom 2 nedre halskotorna). från början, när man tryckte med en tennisboll på sidan om kotorna så strålade det ut lite mot armarna, som att en nerv låt i kläm.
Gick till en naprapat några gånger och fick lite övningar, men inget som hjälpte.
Några månader senare började jag även få ett konstant svagt tryck över bröstet, gick då till en kiropraktor som inte tyckte det var något fel på mig, och att jag inte behövde några fler behandlingar, vilket kändes lite oseriöst!
trycket över bröstet försvann efter ca 2 månader, och jag tänkte att det går åt rätt håll nu. men bara någon månad senare så blir jag väldigt stel i nacken, som en svag nackspärr konstant, åt båda hållen, som pågått i drygt 2 månader nu. Strålandet från nackkotorna har mer eller mindre upphört, men håller på bli galen på denna nackspärr, som går ner mot kotorna, känns som allt sitter fast.
Har även varit hos VC och tagit blodprover och EKG m.m. när jag hade tryck över bröstet, men allt var bra där.
Nu har jag lyckats tjata mig till en magnetröntgen sist jag var där, men skulle tro att det är flera månader bort, Suck!
Går nu hos en sjukgymnast, men det känns lite som att han inte heller vet vad som är fel.
Finns det någon här som har haft nåt likande eller kan ge tips på hjälp?
Om det skulle vara ett diskbråck i nacken, kan det sitta i så här länge?