Varför jag inte vill dejta runt 35åriga kvinnor
Nu skall jag provocera. Mycket som svar på artiklar om kanskemän. Varför vill inte jag dejta jämnåriga kvinnor? Jo, för att jämnåriga kvinnor letar efter någon "seriös". Detta efter att ha spenderat sitt tidigare vuxna och halvvuxna liv på att själva inte vara "seriösa".
Varför skall jag ställa upp på någon slags relation snabbspolad i fast forward, "nu satsar vi" som om en kärleksrelation kan snabbspolas, där man skall hinna med att flytta ihop, gifta sig och skaffa 2 barn inom en tidsrymd på 5 år. Nej tack.
Varför skall jag vara den som fått missa de åren där inte allt var så jäkla bråttom? Har jag inte fått några bra lyckliga år av dig, varför skall jag då ge dig det där? Kasta mig in i en relation som går i 200km/h för din skull? Vad har du gjort för att förtjäna att jag skall vilja bli seriös med dig? Att finnas till och att du vill detta? Nej tack.
Kunde du inte ge mig dina oseriösa år, och istället vara seriös med mig då, så vill jag inte vara seriös med dig nu. Jag vill inte vara ett andrahandsval, en reserv, som skall fixa ditt liv där du kastat bort det bästa med dig på andra snubbar. Då du "levde" "upplevde saker" var jag inte värd dig då, är du inte värd mig nu.
Givetvis med undantag då för kvinnor som faktiskt växte upp innan de blev medelålders, kanske skilt sig, haft familj men det där sket sig av olika skäl. Helt ok, jag dejtar gärna dig, är gärna tillsammans med dig, gifter mig med dig, men utan brådska.
Som kanskeman är det skräpkvinnor runt 35 som först nu vill ha något seriöst och räknar med att få det jag undviker. Så jag blir inte kanskeman, jag blir nejman.tack.