Anonym (Ts) skrev 2022-10-27 11:06:44 följande:
Hur skilde sig era graviditeter år?
Nyfiken!
Hade själv en nästan symptomfri första graviditet - ingen direkt foglossning, inga cravings, väääldigt lite illamående.
Kan man tro att graviditet 2 är lika eller kan de vara som natt och dag?
Hur var det för er?
Graviditet 1: Tappade aptiten, doftkänslig till tusen, illamående. Missfall i v12 så jag vet inte hur det hade blivit med foglossning och liknande.
Graviditet 2: Hungrig som tusan, ville äta hela tiden och mycket. Doftkänslig till viss del. MA upptäckt vid KUB-ul så ingen aning om resterande graviditet.
Graviditet 3: Inte aptitlös men inte heller tokhungrig. Lätt illamående när jag vaknade på morgonen, avhjälptes med Bragokex vid sängen. Cravings under en kort period, Ballerina och Nogger (insåg senare att det var nougaten jag ville åt). Detta sammanföll under tiden som Pressbyrån hade glassrea. Halvvägs genom graviditeten började jag må lätt illa på eftermiddagen, avhjälptes med att ha med mig morotsstavar att knapra på. Ingen foglossning, mådde superbra i övrigt.