Gullvivor skrev 2022-11-26 19:51:51 följande:
Det är ju precis den synen som finns idag, att det är kvinnoförtryckande att inte kunna göra precis som män. Som ett exempel som togs upp tidigare så är det här med kläder. Nu menar jag inte när någon vill ha kort hår eller byxor, utan att man anser att det är kvinnoförtryckande att kvinnor inte kan visa lika mycket av sina kroppar som män. Eller så gäller det kanske bara när det handlar om Islam?
Kropparna är olika, män och kvinnor är olika och därför är det inte ett dugg konstigt att det finns regler (eller lagar) som innebär att kvinnor ska täcka sig mer än män.
Annars gäller det rent allmänt om att det är bättre kvinnosyn ju mer kvinnor blir som män enligt väldigt många. Ännu ett exempel (i Sverige) är det här med föräldraledigheten. Den är tydligen så viktig för "jämställdheten" att politiker vill lägga sig i hur den ska fördelas. Allt ska vara millimeterrättvisa och det män gör ska kvinnor också göra, trots att det går emot naturen eller drabbar familjen.
Notera att jag inte bryr mig om hur individer gör. Denna fråga kom upp då en person beskrev att problemet är att det är olika regler för könen (mest ang klädregler) och det var därför jag skrev att problemet är att man vill efterlikna män, dvs få andra länder att ta efter det man själv menar är något positivt för kvinnan och där menade jag att det inte är något att eftersträva eftersom könen är olika, det är okej med olika regler då.
Ta av dig offerkoftan förresten, vi båda är kvinnor och ingenting jag skrivit tyder på att jag skulle självhata på mitt eget kön genom att anse att kvinnor inte får rösta, utbilda sig, arbeta osv. Vad tror du om mig egentligen?
Offerkofta kan du vara själv.
Vad jag tror om dig?
Jag tycker inte att du har en god människosyn helt enkelt utan att du är en väldigt inskränkt person, styrd av religion och seder, som får dig att skada dina barn och ha åsikter som faktiskt skadar andra. Jag tror inte du ser det själv utan tror att du inte är styrd, men av allt du skriver på FL är du det. Jag ser dig som någon som om du skulle få som du vill skulle samhället bli ett jag skulle vilja fly ifrån och ett där folks rättigheter skulle inskränkas.
Jag trycker också du lätt skyller på att alla avskyr islam när det är de seder som kommer med som det reageras emot och jag tror inte du någonin skulel kunna se kritiskt på någon del av din egen religion oavsett vad, vilket jag anser är extremt osunt och just indoktrinerat.