• Anonvm

    Lägre lön än golvet för arbetskraftsinvandrare

    Liten ekorre skrev 2022-12-11 13:38:32 följande:
    Själv har jag 32500 före skatt på en heltidstjänst. Jag har 5 års universitetsstudier i bagaget och 10 års erfarenhet av yrket.

    Är det så att de bara vill stoppa alla arbetskraftsinvandring, eller har våra politiker en väldigt sned syn på vad en rimlig lön är?


    Arbetskraftsinvandringen ska ju matcha bristerna på arbetsmarknaden, det råder ingen brist i landet på folk som är kapabla att utföra de yrken som har lägre löner... Att väldigt många är för feta, bekväma och allmänt lata för att masa sig iväg på morgonen för att ratta buss eller skrubba toaletter är en annan femma.

    Jag anser att den siffra som presenterades är fullt rimlig, det är en normal grundlön för en vanlig skitig knegare i vilken industri som helst.
  • Anonvm
    Liten ekorre skrev 2022-12-11 20:22:15 följande:
    Då antar jag att min lön är för låg i förhållande till utbildning och erfarenhet...
    Det anser jag absolut, jag har själv högre grundlön än dig och började arbeta dagen efter att jag slutade gymnasiet.

    De sommarjobbare vi tar in är ofta studerande som har sommaruppehåll i studierna, även de har samma lön, vilket är straxt över 33.000:- i dagsläget, kommer vara mer snart eftersom kollektivavtalet skall förnyas vid årsskiftet.
    BuoBä skrev 2022-12-11 20:40:00 följande:

    men med den här nivån är det ju enbart högutbildade specialister som kvalar in.


    Rent skitsnack, 32.500:- är en normal grundlön för en skitig grovarbetare på golvet inom industrin, behövs varken utbildning eller erfarenheter.... Vilken 18åring som helst med körkort kan söka och få detta.

    Om du tror att det bara är "högutbildade specialister" som har grundlön över 32,500:- så behöver du absolut komma med i matchen.

Svar på tråden Lägre lön än golvet för arbetskraftsinvandrare