Anonym (HobbexK) skrev 2023-01-05 12:41:07 följande:
Jag har i stort sett alltid haft samma intressen som cirkulerar runt. Det finns de som säger att man föds med en färdig personlighet och jag tror att det ligger något i detta.
Anledningen till att jag kunde upptäcka mina intressen var att flera av dem var skolämnen. Det finns ett par intressen jag har som är kopplat till sådant som fanns i barndomshemmet, och som jag inte hade upptäckt om jag levt i ett hem där dessa saker var bannlysta som fula aktiviteter.
Det enda nya intresset jag har är ett visst, men inte överdrivet, intresse för mat och smaker. Det skulle nog kunna utvecklas till en stilla passion, men annat tar mer fokus. Även där tycker jag att det sedan barnsben funnits en smakkänslighet hos mig, så förutsättningarna fanns där från början.
Sammanfattningsvis tror jag att skolan är relativt heltäckande för att man ska kunna upptäcka vilka fallenheter man har och på så sätt kunna gå vidare och upptäcka mer inom sina områden. Men med profilskolor kan det vara så att man berövas allsidigheten i smörgåsbordet så att säga. Det är dock ingen större förlust om man redan som liten märker att allt man vill göra är att öva musik eller dans eller fotboll. Det finns profilskolor för sådant.
Om du undrar över något annat får du fråga.
Tack för ditt svar. Vilka intressen är det som cirkulerar för dig?