Inlägg från: Anonym (Karma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Karma)

    Är detta otrohet?

    Du har varit otrogen och uppenbarligen har det inte funkat att fortsätta. Hon chattar och du har problem med det. Vad är det du inte förstår av situationen? 

  • Anonym (Karma)

    Varför frågar du inte om råd för att gottgöra att du varit fysiskt otrogen? 
    Jag tycker att du ska se dig i spegeln och fundera på vad som nu sker och varför. Du är ju inte direkt utan skuld i det hela. 

  • Anonym (Karma)
    Anonym (Nicke) skrev 2023-01-16 15:07:26 följande:
    Jag försöker inte gottgöra något. Men ska man försöka igen så kan man inte använda tidigare synder för att legitimera nya mycket mindre synder. Då blir det bara ytterligare spikar i kistan.
    Hon valde att fortsätta men det visar sig nu kanske inte alls var så smart. 
    Du förminskar ditt eget tidigare agerande. Hon bortsåg från ditt (större) felsteg så nu är det du som måste bortse från hennes. Som man bäddar får man ligga. Vad trodde du? Att folk skulle tycka synd om dig? 
  • Anonym (Karma)
    Anonym (Nicke) skrev 2023-01-16 15:19:27 följande:

    Jag har varit otrogen men har inte velat fortsätta då det bröt ned mig. Det handlade inte om kärlek utan om bekräftelsebehov och annat.


    Frågan är snarare: Bör jag ha problem med hennes chattande?


    Diverse relationsexperter har på senare år menat att känslomässiga diskussioner med ex eller potentiella partners tenderar att förstöra relationer. De ser själva vad somsker i de förhållanden som de arbetar med att rädda.


    Var gränserna går är inte självklart. Men att börjar diskutera relationsproblem med ett gammalt korgragg är ett exempel som brukar tas upp som något som skadar ens relation och som kan utvecklas till riktig otrohet (eller separation). Den tumregel som lyfts är att man bör undvika att prata känslor med någon man har varit eller på något sätt är attraherad av om man är seriös i sin relation. 


    "Inte velat fortsätta då det bröt ner dig" Vill du h medalj för att du slutade bedra din sambo? Du slutade inte för att det var fel? 
    Din bekräftelse fick du av någon annan. Nu får hon sin från någon annan. Hon valde att fortsätta med dig. Nu får du vara storsint nog att fortsätta med henne. 
    Du får vad du förtjänar. Allt annat från din sida är bortförklaringar och förnekelse. 
Svar på tråden Är detta otrohet?