Ni med pco/pcos, hjälp!
Ja, kontakta din gynekolog! Låter som du kan ha hormonell obalans som är pga förhöjda nivåer av manliga könshormonet testosteron (alltså hyperandrogenism) som kan leda till symtom som hirsutism (ökad hårväxt på kroppen), som då är en av symptomerna för PCOS. Om inte oregelbunden cykel är ett problem fråga din gynekolog att kolla upp hormonnivåerna i blodprov och om du kan ha PCO (omogna äggblåsor på äggstockarna) med ultraljud. Man behöver nämligen bara uppfylla 2 av 3 kriterier för att få diagnosen PCOS:
- Ett ultraljud visar att du har polycystiska äggstockar, alltså flera än 12 äggblåsor vid varje äggstock.
- Du har en oregelbunden (gles) eller frånvarande ägglossning, vilket visar sig genom oregelbunden och lång menscykel (längre än 35 dagar).
- Ett blodprov visar förhöjda halter av totalt eller fritt testosteron. Och/eller du har symtom på höga halter av testosteron, till exempel oönskad hårväxt eller akne/oljig hy.
PCOS kan vara en underliggande orsak varför det är så svårt att bli gravid, men det är fullt möjligt bara du får tillräcklig med information och stöd i god tid! För mer information kan jag hett tipsa Ovulai PCOS-app som har hjälpt mig massor samt gett livsstilsråd som kan hjälpa med den hormonella obalansen!