Inlägg från: Anonym (AA & högkänslig) |Visa alla inlägg
  • Anonym (AA & högkänslig)

    Andra med bipolär typ 1

    Anonym (Bergochdalbanan) skrev 2023-02-26 12:07:18 följande:
    Andra med bipolär typ 1

    Jag är, som rubriken lyder, diagnostiserad med bipolär sjukdom typ 1. Sjukdomen har ödelagt hela mitt liv. Får svåra skov av mani där jag blir en personlighetsförändrad galning och depressioner där jag hatar mig själv, delvis pga vad jag ställt till med under manierna. Känner mig värdelös och livsodugli. Jag har mist nästan alla mina vänner och mattat ut min familj helt. Idag tar jag medicin som troligen skyddar mot nytt maniskt skov men depressionen tär på mig och min omgivning. De jobb jag har haft har jag mist pga insjuknande. Det känns svart just nu. Skulle gärna höra hur ni andra lever och har det för känner mig så ensam i min sjukdom. Tacksam för varje svar!


    Jag ?är? inte biopolär men jag har ADD samt högkänslig och det tar mycket av mitt liv. Har varit deprimerad, kanske fortfarande är? Vet inte men har alltid känt att livet inte har någon mening, sen jag var liten. Tror aldrig dessa tankar kommer försvinna pga min diagnos :/
  • Anonym (AA & högkänslig)
    Anonym (Bergochdalbanan) skrev 2023-02-26 19:04:27 följande:

    Vad glad jag blev för ett svar :). Det är hemskt när psykisk ohälsa får diktera hela ens liv. Jag vet inte så mkt om ADD. Kan du jobba, leva ett någorlunda normalt liv? Kan du skapa mening i enskilda situationer fastän livet i stort känns meningslös? Själv undrar jag om det är någon idé att söka mig till jobb igen och troligen faila, alt acceptera att jag är för sjuk. 


    ADD är ADHD utan hyperaktivitet. Man är trött istället, hela tiden och det går inte att vila bort. Jag tar ingen medicin för jag har inte hittat någon som passar mig. 

    Jag kan arbeta som vanligt men det är fruktansvärt ansträngande. Jobbar 60% nu, 4 dagar i veckan, varannan dag typ men är slut som människa oavsett. 


    Just nu mår jag bra i livet. Hittat min första kärlek som det blivit något seriöst med så det är jag så glad och tacksam över. Är ändå 27 så det var på tiden. 

    Får du någon hjälp nu? 

Svar på tråden Andra med bipolär typ 1