har en 15åring som inte äter
hej kort till problemet är att jag är halv syskon (typ) med en 15åring som som alltid varigt väldigt tanig, när jag träffade henne i går sa hon i förbifarten att hon inte ätit på två dagar!
fråga varför och svaret var att hon inte orkat värma mat... eller något (hon har adhd så kan ha svårt att göra saker eller så hans det inget hemma som hon kände för att äta). Hon bor med sin pappa som inte alltid är så närvarande eller bra med pengar (han värkar jättesnäll annars men han kan kanske inte så mycket.. Hon brukar inte gilla skolmaten häller)
min fundering är hur jag kan hjälpa henne! jag funderar så att köpa sådana där måltids ersättnings smudi pulver påsar, som hon så kanske kan få i sig. ja bor 30min ifrån så kan inte direkt bjuda över henne på mat vilket jag hade gjort annars.. men brukar träffa henne med jämna mellanrum. jag vill gärna ha tips, idéer, tankar hur jag kan hjälpa henne
min koppling till flickan var att min mamma vart stödfamilj till henne förut men inte längre så ser henne typ som ett syskon.