• Aviga

    Jag är de andra kvinnan

    Ännu en tråd som kapats av rolighets akademin eller är det TROLL kanske? 
    Förhoppningsvis kommer livet att lära dem att tvärsäkerhet i moraliska frågor kommer att bita dem i svansen. 

    Min ståndpunkt i frågan är att vi människor försöker göra vårt bästa även när omständigheterna är svåra. Att förringa och fördöma är inget bevis för hög moral. Rent etiskt kan exempelvis otrohet försvaras i vissa fall. 
    Personligen är jag lite fundersam över vad vi lägger in i begreppet otrohet. och vad är egentligen att ha ett förhållande? När uppstår ett förhållande? När förväntas man vara trogen? Lovar man varandra evig trohet nuförtiden? 

    Eftersom jag varit med sedan 50-talet och kan jämföra lite så verkar det som om man tidigare i förhållandet förväntar sig trohet av sin partner. Men å andra sidan hoppade man inte i säng med vem som helst heller. Öppna förhållanden blev vanliga i samma veva som vi började leva som sambos.  

    Tja, vet inte om det var bättre förr men jag tror att det var en enklare moral som kanske skulle passa dagens TROLL

  • Aviga
    Anonym (Antikrist) skrev 2023-03-24 20:05:29 följande:
    Ja, och våldtäkt kan i vissa fall vara rätt, likaså att en 75 åring har sex med en 15 åring osv. Alt kan vara rätt i "vissa" fall om man vill ge motparten skulden.
    Så många våldtäktsdomar som jag hört under mitt liv där våldtäktsmannen skjutit över skulden på offret eller till och med sin fru för att hon inte släppte till.
    Så ni är inte långt ifrån en kriminell när det gäller att vända på skulden och få det ni gör till något vackert istället.

    Nej, otrohet kan aldrig någonsin vara rätt eller godtagbart. Är man för feg att bryta sitt nuvarande innan så är man inte mogen nog att ha ett förhållande alls.

    Jobbade under en tid med dömda våldtäktsmän så jag vet hur de förskönade sitt brott och vände på skulden till offret.

    Om man t.ex. har ihjäl någon i raseri utlöst av otrohet så kan detta vara förmildrande.

    "Enligt 29 kap. 3 § BrB ska som förmildrande omständigheter särskilt beaktas

    p1. om brottet föranletts av någon annans uppenbart kränkande beteende, (provokation)


    p2. den tilltalade till följd av en allvarlig psykisk störning haft nedsatt förmåga att inse gärningens innebörd eller att anpassa sitt handlande efter en sådan insikt eller annars till följd av en psykisk störning, sinnesrörelse eller av någon annan orsak haft nedsatt förmåga att kontrollera sitt handlande,"

    Något att tänka på innan ni springer med upptagna, ni vet aldrig hur den bedragne partnern reagerar. Hade en ytlig bekant när jag studerade och han rände med allt tills han en dag vaknade i korridoren med utslagna tänder. Killen som nitat honom hade tydligen varit i korridoren och sökt honom, bara ren tur att han inte hittade det han sökte.

    Skitsnack, jag har en sjukt hårt monterad moralisk kompass och den har aldrig ändrat sig under alla mina år som medveten människa. Tro det eller ej, jag har aldrig sett åt någon annan än min partner. Har blivit raggad på många  gånger men aldrig sett anledning att lockas.


    Nu tycker jag ju inte att våldtäkt har någonting med otrohet att göra överhuvudtaget.  Och din moraliska kompass måste visa fel om du menar att otrohet är en förmildrande omständighet och kan jämställas med kränkande beteende (provokation). Visa mig den rätt som skulle ta detta med i beräkningen när de dömer.  Möjligtvis kan någon försvarare försöka lindra en dom med detta som orsak men tyvärr tror jag att de inte har någon större lycka där.

    Dessutom handlar den här tråden inte om dig, utan om en vad jag förstår en kvinna som tagit sig ut ur ett förehållande med en gift man.

    Vad du gör med ditt liv och om du är otrogen eller ej är din sak. 
  • Aviga
    Anonym (Antikrist) skrev 2023-03-24 21:03:05 följande:
    Tja, jag har vid 2 tillfällen suttit i bakgrunden vid en dom där en man blev allvarligt misshandlad av den bedragne och om jag inte minns fel så stod det passionsbrott. Det var definitivt förmildrande omständighet som föll i domslutet.

    Så gå in och begär ut lite domar där passion är orsaken till brott så kommer ni se ett tydligt mönster på detta med förmildrande omständighet.

    Nä, hon har hamnat i Stockholmssyndromet deluxe.
    Hon ser inte sitt fel, hon ser inte mannens fel utan skyller hela händelsen på den bedragne frun.
    Med vad som visats i text här så kommer både hon och han upprepa detta beteende i nästa relation, och nästa, samt även nästa tills de vid hög ålder inser att de kn*llat sönder hela sitt liv och hamnar helt ensamms.

    På vilket sätt menar du att en otrohet inte är kränkande?
    Jag vill påstå att det är något av det mest kränkande man kan utsätta någon annan för.

    En liten notis på hur en domstol kan döma till mannens fördel.
    Tror du att det inte förekommer när det finns en prejudicerande dom?

    "En man som misshandlar sin kvinna ska få ett mildare straff om kvinnan varit otrogen, eftersom hennes agerande ska ses som en provokation. Det bestämde Högsta domstolen 1990 i en vägledande dom ? som används än i dag.  ? En del av skulden ligger hos henne, ja, säger den nu pensionerade HD-domaren Jan Heuman."

     


    Det finns olika sätt att se på det här med att otrohet ska ses som förmildrande omständighet eller ej. Det är inte praxis att otrohet är en förmildrande omständighet.  Passions brottet finns överhuvudtaget inte i Sverige. 

    Den diskussion som  förs är huruvida otrohet ska ses som en provokation eller inte, när hedersrelaterade brott diskuteras. 

    Att reagera med våld på otrohet kan ses som ett hedersbrott. 

    Att samtidigt anse otroheten som en förmildrande omständighet fungerar inte

    Om otrohet är kränkande eller inte är subjektivt. I det här fallet så är ju tydligen hustrun till mannen OK med deras relation. Hon vill tydligen ha honom kvar av bekvämlighet. Hon har egna relationer på sidan om

    Då har jag svårt att se att han överhuvudtaget är otrogen.  Jag skulle inte lägga någon skuld på någon av parterna.
  • Aviga
    Anonym (A) skrev 2023-03-24 22:04:15 följande:
    Så du menar att TS har fel? Hon vet alltså inte om att hennes älskare har ett öppet förhållande och att hon därför inte är den andra kvinnan. Där ser man. 
    Inte vet jag, Men hon kanske känner sig som den andra kvinnan eftersom mannen är gift.  Hon är ju inte otrogen eller?

    Frågan är väl om mannen är otrogen när förhållandet är "öppet" ?

    På något vis tycker jag inte att man kan lägga någon otrohets aspekt  på TS

    Tycker inte heller hon har någon skuld. Problemet är att han fortfarande är gift och att inte kan vänta på honom.
  • Aviga

    I Sverige är otrohet inget brott.  Misshandel är däremot en brottslig handling. Att vi har ett stort problem med våld i nära relationer är ingen nyhet och vi verkar ha stora problem med att komma tillrätta med.
    Många gånger är orsaken ogrundad svartsjuka och ett avancerat kontrollbehov.

  • Aviga
    Anonym (jaha) skrev 2023-03-27 12:09:33 följande:
    Men precis som vid otrohet där man fullkomligen skiter i vad det får för konsekvenser för sin partner och familj där man chansar och hoppas på att komma undan så kan man göra likadant vad gäller brott.

    Summa summarum, det är INTE lagen som mestadels reglerar hur folk beter sig, lagen kan bara avgöra om man kan bli straffad i efterhand när handlingen redan är utförd. Det som i praktiken avgör hur folk agerar är deras moraliska värderingar. Och precis som det finns folk som gärna sviker och förnedrar andra genom otrohet så finns det lika stora svin som gärna slår andra. Och nej, inga lagar kommer någonsin råda bot på det eftersom dessa människor är mycket väl medvetna om att de gör fel men skiter helt enkelt i det. Det är mao fel i huvudet på dem och det enda som möjligen kommer fixa det är terapi, ibland funkar inte ens det.
    Tror inte det generellt är så att alla "älskarinnor fullständigt skiter i konsekvenserna " Däremot verkar det vara så generellt här på FL att när man sitter bakom en skärm så skiter man i konsekvenserna av det man skriver.

    TS Verkar ju vara väldigt förstående som väntat så länge och ställt upp på den här mannens hustrus villkor.

    Livet ser olika ut för olika människor
  • Aviga

    Detta blir mitt sista inlägg i tråden. Har försökt leda in diskussionen på vad jag upplever att TS ville diskutera men det verkar inte vara lönt, för de ytliga och tvärsäkra kommentarerna fortsätter.

    Jag är relativt säker på att ingen av dessa kommentatorer har  levt i ett normalt förhållande eller för den delen i något långvarigt förhållande, eftersom vi andra normala människor ser inte TS berättelse som att hon på något sätt marknadsför otrohet eller glorifierar att vara älskarinna. Tvärtom är det de själva som tror att otrogna män får alla sina lustar tillfredsställda.  Tyvärr är nog dessa älskarinnor som alla andra kvinnor. 

    Har gjort mitt bästa men nu ger jag upp

    Hoppas TS hittar någon vettig människa att tala med och önskar henne lycka till  

      

Svar på tråden Jag är de andra kvinnan