Yrsel, illamående, huvudvärk - hur få hjälp?
Har försökt få hjälp med 16-åringens problem med illamående, yrsel och huvudvärk ett tag nu, men jag tycker inte hon får träffa läkare som verkar ha rätt sorts kompetens för den sortens problem hon har. Så jag tänkte be om råd här då jag vet att det finns människor med kunskap.
Det kom väl första gången kanske i somras. Lätt yrsel och lite åt svimning men tänkte att det var väl nåt tillfälligt, slarvat med att äta, varmt ute eller så.
I höstas kom det flera gånger med någon månads mellanrum så jag tänkte att det var bäst att kolla upp det.
Hon fick också ett slag mot huvudet i höstas i samband med en sport. Vi var då på närakuten och det bedömdes som inte hjärnskakning. Så vi blev bara hemskickade igen.
Mönstret är ungefär det samma, det kommer utan förvarning. Illamående men kräks inte. Sen yr och vinglig, behöver ligga ner. Vila sen går det plötsligt över? Kommer dagtid, helt utan förvarning, och utan att det går att koppla till något särskilt.
Läkare 1 (vårdcentral) hade inga direkta idéer eller kommentarer. Hon fick ta prover och så uppföljning efter en månad. Proverna var inom referens men med åt det lägre på B-vitamin och folat. Fick utskrivet tabletter och läkaren var nöjd med värdena vid uppföljning.
Vi fick i alla fall remiss till en barnläkarklinik. När vi kom till Läkare 2 så kom det här oftare, ca en gång per vecka. Läkare 2 verkade inte heller ha någon direkt kunskap om den här sortens problem, mer allmänt inriktad på barn? Men skickade henne i alla fall på EKG som var normalt.
Läkare 2 sa att slaget likväl kunde varit en lätt hjärnskakning, att sånt var svårbedömt. Men inte borde påverka något nu. Läkare 2 sa också att inget tyder på att hennes yrsel är något farligt. Blodtryck normalt, lyssnade på hjärta/lungor mm allmän koll, allt normalt.
Nu ska hon på 24h EKG och sen tillbaka på återbesök till Läkare 1.
Allt det här har tagit sin lilla tid, runt ett halvår och problemen har över tid blivit lite värre. Tycker det kommer oftare och är lite värre, med mer huvudvärk och sitter i lite längre.
Så är det någon som kan ge något råd? Vilka prover ska vi be om? Ska vi be om en ny remiss, vart i så fall? Vilken sorts läkare kan sånt här?
Dottern är alltså 16. Det är en pigg och glad tjej, sysslar mycket med sport och tävlar i en löpgren. Helt normal pigg, sportig och utåtriktad tonåring.
Problemen börjar påverka hennes vardag och hon har fått avstå både träning och tävling för att hon varit yr med huvudvärk. Så jag skulle verkligen vilja att hon bukt med det, även om Läkare två sa att inget tydde på någon farlig yrsel.
Någon med tips eller idéer?