Inlägg från: Anonym (Lilla) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Lilla)

    Köpa in sig i hus

    Tror jag det inte är så enkelt för TS att få lån på 4 milj, TS måste ha en riktigt bra inkomst, lån på 4 milj = 14000 kr extra ränta månaden, plus halva driften, det menas att, hus ägaren måste gå in som medsökande i lånet.

    Hur man sedan ska dela upp totala kostnaden? ska ts betala sin del, ska dom betala den stora skillnaden var för sig?

    Man kan se det som en riktigt vansinnes affär för mannen med huset.
    Men går han med på det är det bara o köra.

    Har haft liknande i familjen, där en person med liknande belopp som TS ville köpa in sig, man gick till jurist, det blev ett avrådande svar, låt inte personen köpa in sig.
    Resultat efter några år, huset såldes för 17,5 milj, värderingar som gjordes på husets ca 10-11 milj låg inte ens i närheten, juristen hade rätt, familjemedlemmen var överlycklig att hen inte genomförde delägandet.

Svar på tråden Köpa in sig i hus