Anonym (Betala) skrev 2023-05-03 11:54:08 följande:
Det låter som att jag måste skaffa en bankväxel då. Men då måste jag veta exakt hur mycket bilen kostar? Eller kan jag be om en bankväxel på 200 tusen och sen börja leta bil under det. måste jag boka tid med banken speciellt eller kan jag bara gå in på ett kontor när det är öppet och säga att jag vill ha en bankväxel?
Du kan kontakta banken i förväg och fråga vilka möjligheter som erbjuds. I vissa fall kan man - som någon skrev - tillfälligt öka gränsen för betalkort eller banköverföring.
Givetvis ser du ut en bil först. Sen frågar du handlaren hur de föredrar att göra. Efter det kontaktar du banken med exakt belopp.
Det är väldigt sällan man ser en bil i bilhallen, säger "den tar jag" och så kör man iväg 5 minuter senare. Det är helt normalt att boka tid ett par dagar senare för att skriva kontrakt och betala, så man hinner fixa tex bankväxel. Förr behövde man in på ett bankkontor för det. Nu för tiden kanske det kan lösas elektroniskt, det vet jag inte.