Exets sambo
Nu blir det så att pappan hämtar hos mig, för jag sa att jag inte lämnar på förskolan. Eller skrev i ett meddelande då han vägrar svara i telefon. Tydligen ska jag lämna till honom hädanefter, trots att det är sambon som ska vara föräldraledig. Det hela känns så löjligt.
Jag ringde till förskolan nu på morgonen och talade om att dottern inte kommer och förklarade att detta har bestämts utan att diskutera och vara överrens med mig. Och jag förklarar att exets sambo är ju dessutom föräldraledig för Alice. De svarade då med, som jag sagt, att man får ju inte lämna på förskolan när man är föräldraledig för barnet.
Men tydligen är det bara jag som är dum här enligt exet och han är skitsur på mig och lär göra det hela riktigt tråkigt, med tanke på att han helt vägrar svara i telefon. Det var precis så han bemödade sig med att svara på messenger med hur det fick bli imorgon då. Han orkar inte diskutera med mig säger han. Nej uppenbarligen eftersom han helt sonika vägrat diskutera detta från början. För han vet väl att han inte har några argument för deras lösning eftersom man inte ens får göra så, och han visste nog redan från början att jag inte skulle gå med på det. Så då skiter han istället helt i att diskutera det och tror att jag bara ska gå med på det.
Aaah jag blir så jävla less!!! För såhär är det varje gång jag inte håller med, han blir sur och vägrar diskutera och jag ska bara glatt och snällt acceptera allt på det sätt han tycker passar bäst. Hur kan det vara så svårt att ha ett normalt samtal om att man behöver hitta en annan lösning och helt enkelt slänga fram och diskutera olika förslag tills alla är överrens? Har sån ångest nu, för jag orkar inte detta igen när han ska vara allmänt sur och otrevlig och vägra ha normala samtal kring barnen som det förmodligen kommer vara nu ett tag.
Men har du funderat på att kontakta familjerätten och försöka få till ett samarbetssamtal?
Det är ju du och ditt ex som måste kunna samarbeta och fatta gemensamma beslut kring barnen. Inte ditt ex och hans sambo.