Inlägg från: stenbocken97 |Visa alla inlägg
  • stenbocken97

    Bf februari 2024

    Hej allihopa! 


    Denna tråd får äran att bli mitt första familjeliv-inlägg trots att detta forum hållet mig sällskap i säkert ett decennium Skrattande

    Plussade för några dagar sedan och är i v5 (4+0) med endast en (snabb) tidigare graviditet i bagaget som tyvärr slutade i missfall i v5. 

    Tänkte att det nog kunde vara otroligt skönt med lite sällskap nu när ingen annan utöver partnern vet (hade tänkt vänta till runt 9-12v). 


    //26 år gammal, västra Skåne 

  • stenbocken97
    Hallonglass91 skrev 2023-06-11 13:58:10 följande:
    Hej!

    Grattis till din graviditet! Ja, det är skönt med lite sällskap såhär i början 💗💗💗

    Beklagar ditt tidigare missfall. Var det längesedan?
    Stort tack!

    Jo men det var det, ganska exakt ett år sedan. Därefter valde vi att skydda oss tills vi kände oss helt hundra igen, sen kom det massa saker ivägen och barnverkstaden bara glömdes bort haha.
  • stenbocken97
    Hallonglass91 skrev 2023-06-11 14:17:49 följande:

    TW blödning
    .


    .


    .


    .


    .


    .


    .

    .

    Jag fick som hugg nere i livmodern igår flera gånger under kvällen, inte smärtsamt men jag kände att det kändes konstigt och att något kändes fel. Idag för ca 1 timma sedan så började jag blöda, inte mycket men ändå flera torkningar av färskt blod. Så jag tror det tyvärr är ett tidigt missfall. I mars 2021 hade jag ett MA i vecka 12 och om det här nu blir ett missfall så känns det ändå mycket lättare för att kroppen ändå agerar liksom. Lite skönt också att jag fick en förvarning igår så jag kunde vara lite inställd. 

    Hoppas såklart der inte är ett missfall, men min förra graviditet blödde jag inte en droppe. För er som haft missfall där ni blött (inte MA) blev det uppenbart att det var ett missfall eller fick ni det konstaterat hos BM? 

    Hoppas det går bra för er andra!!💗💗💗


    När jag fick mitt missfall var det kraftig mensvärk, mer huggande än "bultande" som mensvärk brukar vara, och en halv dag/en dag senare så började jag blöda, varpå det eskalerade en hel del. Så det var som en extremt kraftig mens egentligen.

    Jag försökte vara tacksam för att kroppen "upptäckte det" och skötte processen själv, istället för att jag skulle få reda på det senare vid ultraljud eller liknande.
Svar på tråden Bf februari 2024