Källkritik för småbarn?
Typ:
"Stämmer det att Bobo tycker om att måla?, var har du sett det?
På alternativ media? USCH FYYYY.
På SVT? JAAA DUKTIIIG!"
Jag tycker inte man bör lära barn vad som är "sant" eller inte.
Vad som är sant för en kan vara osant för en annan.
Begränsar man och sätter ramar runt ett barns uppfattning vid så tidig ålder så gör man dem en otjänst. Barn behöver se och avgöra själva, prova sig fram, med egna insikter och lärdomar som kommer med tiden. Egna erfarenheter.
När läroplaner sätts så utgår de från politiska och ideologiska värderingar.
Ett exempel på hur tokigt och farligt det kan bli är nu i USA med Demokraterna vid rodret. (Gender Bill AB 957) Om ens barn som är, låt säga, 7 år, går igenom en fas, som ju barn gör, och tillfälligt funderar på om han kanske är en flicka, och föräldrarna inte agerar på det, med medicinering osv, könsbyte, så har staten laglig rätt att ta hand om barnet.
Allt konstigt som hittas på i USA kommer så småningom till Sverige också.
På mina barns förskola finns det tavlor uppsatta med bilder och texter på att pojkar kan ha snippa, flickor kan ha penis, osv.
Om källkritik är att pojkar kan ha snippa, och flickor kan ha snopp, och barnen ska lära sig denna källkritik på förskolan, så har jag ett stort problem med det. Det borde alla normalt fungerande människor ha.
Det låter ganska knepigt att diskutera "källkritik" med en 2-åring. Låter som man har en trots utan dess like att se fram emot om man lär barnen att "käfta emot", ifrågasätta, vara misstänksamma etc redan vid väldigt tidigt ålder! Sen kanske det bara är ordet källkritik som förvillar mig? Det kanske går att anpassa på riktigt små barns nivå, utan att tvåla till det i skallen på dem?
Jag har inga barn men det diskuteras flitigt bland vänninorna hur man börjar diskutera vissa saker alldeles för tidigt på dagis. En flicka har t.ex. lärt sig att "kränkt" innebär "att inte få som man vill". Hon är 4 och gormar hysteriskt om hur "kränkt" hon blir när hon måste gå och lägga sig, borsta tänderna, inte får godis innan maten etc. Hon hade gått till sin mormor och varit väldigt bedrövad för att "Pappa kränker mig!". En annan 3-åring satte upp handen mot sköterskan på BVC och sa "Stopp - Min kropp!" när hon skulle vägas och mätas.
Vad har tvååringar för nytta med vetskapen att det finns fake news och man kan trickfilma och skapa visuella trollerier? Tvååringar tittar ju knappast på nyheter och behöver inte heller ta ställning till världsläget eller politik. Småbarn ska upptäcka världen, naturen, sig själv och andra människor i sin närhet. Erfarenhet genom eget upptäckande kommer lära dem att saker inte alltid är som det kan verka.
Småbarn använder plattor för att lära sig kreativitet eller bara titta på roliga barnprogram, inte för att ta ställning till om de blir lurade, att något är trickfilmat eller liknande. Barn kan fråga sina föräldrar, om de undrar över något.