Inlägg från: Mrs Moneybags |Visa alla inlägg
  • Mrs Moneybags

    Är jag transofobisk?

    Anonym (+++) skrev 2023-06-25 07:13:27 följande:

    Din fråga TS är väl olika delar: nej du är inte transfobisk. 

    Sen tar du upp detta med hur det funkar inom idrotten och det här är ju ett stort problem som många i idrottsvärlden jobbar med och försöker hitta bra lösningar på. Jag tänker att det inte riktigt hänger ihop med den generella frågan om transfobi.

    Men apropå idrott då: 
    Tex Caster Semenya som inte fått lov att delta i vissa lopp för att hon har en medfödd hög dos av manligt hormon, men hon ÄR kvinna! Hon är född kvinna, är inte trans, har inte opererat sig - ändå får inte ens hon (och personer som henne) tävla i vissa lopp. Ett tag hade hon instruktionen att för att få delta så skulle hon ta preparat som minskade hennes hormonhalt. Hon testade det och blev då sämre på sin sport! Hon kände att det var helt åt helvete att behöva begränsas på det viset. 

    Så ja - en ursvår fråga i en business där allt handlar om prestation, vad kroppen förmår och att alla vill vara bäst och vinna de där medaljerna och prispengarna. Jag läste någonstans att någon föreslagit att man tex i OS och andra stora tävlingar skulle ha tre kategorier i löpningen: herrklass, damklass och en tredje klass för de som är som Caster Semenya. Men det skulle bli knasigt eftersom de inte är så många, och så skulle de enbart få tävla mot varann? (för "bra" för att delta i damklassen men "för dåliga" (kanske?) för att ha chans att vinna i herrklassen? 


    Caster är väl ändå just en sådan person som tillhör båda könen? Hon har testiklar inuti och ett kvinnligt kön utanpå. Hennes föräldrar och även hon själv har ju aldrig kunnat ana att det var så och därför uppfostrat henne som flicka. 

    Caster hör egentligen inte hemma i transdebatten pga detta. 
  • Mrs Moneybags
    Polyrytm skrev 2023-06-26 14:52:13 följande:
    Nej, detta har testats flera gånger. Dam-eliten hade ingen chans mot pojkar 15 år. 
    Samma resonemang har förts angående Serena Williams. Hon blir spöad av manliga spelare långt under hennes klass.

    Biologi spelar all roll. 
    Människor tycker att det är roligare att titta på sport utförd av män och därför betalar fler människor för att se det istället för damsport. Därför tjänar inte damerna lika mycket som männen. Det är enkelt och logiskt.

    Precis som att vissa band inte tjänar lika mycket som stora etablerade band. Utbud och efterfrågan.
    Det beror väl helt på vilken sport det gäller och vilken träning 15-åringarna har fått? Du tror väl inte att random pojkar med chipstuttar och noll atletisk träning  spöar elitdamer oavsett? 

    Serena Williams är en av de främsta atleterna på jorden och hon tävlar inte mot män utan mot kvinnor eftersom hon är 100% kvinna. Tala gärna om för mig när hon spelade mot män under hennes klass? Hon var en elitidrottare, hon har inte tid att spela skojmatcher mot folk som inte har med hennes jobb att göra. 

    Detta med hur mycket idrottare tjänar har mycket med tradition att göra. Serena skrattar dock hela vägen till banken. 

    Till TS - nej, du är inte transfobisk. Jag anser det vara helt fel att någon som har vuxit upp som biologisk man med allt vad det innebär ska tävla med kvinnor. Om du är transfobisk är jag ännu mer transfobisk för jag vill inte ha dem i omklädningsrummen heller.
Svar på tråden Är jag transofobisk?