Min kompis lever Lyxfällan-liv
Hur bra vänner är ni?
En bra vänskap ska tåla att man ställer obekväma frågor just för att man är bekymrad och vill sina vänners bästa.
De gånger jag varit obekväm mot vänner så har jag alltid i efterhand fått höra att det faktiskt varit tacksamma för att jag varit det. Att jag var den enda som vågade visa att jag bryr mig och vågade vara obekväm när alla andra runt omkring låtsades som att det regnade. Just denna sköt-dig-själv-mentaliteten som breder ut sig gynnar ingen.
Och frågar man utan att vara dömande så finns det väl ingen anledning för någon att bli arg/kränkt?
Och särskilt när kompisen uppenbarligen själv påpekar att det är tufft ekonomiskt. Kan du inte passa på nästa gång det sägs något sådant? typ:
Ja, just det, hur är det egentligen med er ekonomi? Du säger ofta att det är skralt, är det något som tynger som du vill prata om?