Vill ha planerat snitt
Jag har fött med planerat snitt två gånger, varav senast var för 3,5 månad sedan. Jag har valt det på grund av min ångest och förlossningsrädsla. Både jag och barnet får en tryggare förlossning på det sättet.
Jag hade inga problem att få mina snitt, men med Första barnet var det mer möten, en kurator jag fick prata med och en lång väntan på om snittet var beviljat eller inte. Den här gången gick jag på ett möte där läkaren både planerade och beviljade snittet inom 20 min. Troligtvis för jag redan gått igenom processen tidigare.
Jag vill dock meddela att snitt inte alltid är lika harmoniskt som många må tro. Det kan vara ett ganska brutalt sätt att föda och kräver lång återhämtning. Dock finns det också många fina och mer kontrollerade stunder. Så vad som blir bäst för dig vet bara du.