Inlägg från: moafeliciaa |Visa alla inlägg
  • moafeliciaa

    Vad äter ni på en dag? Onormal förbränning??

    Hej!
    Jag är en 29 årig tjej som lidit utav svårare form av ätstörningar.
    Har sedan 2 månader tillbaka börjat äta ordentligt och med en ätstörningskliniks hjälp.

    Jag är 165cm lång och väger nu 53kg.

    Mitt problem nu när min kropp vant sig vid mängden mat, är att det sakta börjat ticka nedåt igen, vilket skrämmer mig, då jag sedan 1,5 veckor tillbaka dragit in på all form av träning, till och med promenader. 

    Tidigare tränat ca 4 gånger i veckan, 2 konditionspass, 2 styrkepass (med kroppsvikt) 

    Äter nu följande mängder och går ner i vikt på detta, trots att jag nu som sagt tagit bort träningen, blir orolig vad jag då måste äta för att hålla energibalans, och än mer när jag ska börja träna igen?! 
    Känner mig dessutom väldigt energilös ständigt trots mycket vila. 


    Frukost: 2 rostade mackor, smör + leverpastej, 2dl kvarg + 1dl pauluns granola

    Lunch: 3 potatis/3dlpasta/2-3dl ris, 120 - 140g protein + 1dl sås eller 2msk kall sås, grönsaker 

    Mellis: mellan 200 - 300 kalorier, kan vara en bar/kvarg+granola/1 macka med pålägg + 1 glas mjölk/4 rutor mörk choklad osv.

    Middag: Samma som lunch 

    Mellis: samma som första melliset

    ska tilläggas att jag ibland lägger till ett mellanmål på förmiddagen också om det är långt mellan frukost och lunch, blir då mellan 100 - 250 kalorier där. 

    Allt som allt ligger jag på ca 2500 - 3000 kalorier/dag. 

    Hur ser det ut för er?? 

  • Svar på tråden Vad äter ni på en dag? Onormal förbränning??
  • moafeliciaa
    Anonym (S) skrev 2023-07-17 21:54:14 följande:

    Jag är 163 cm lång och väger ca 57 kg och äter i princip lunch och middag, oavsett om jag tränar. Det blir frukost ibland, då en eller två mackor och en kopp te eller pulverkaffe (inte snabbkaffe alltså).

    Det är bra att träna, men du kanske har tränat för intensivt? Du kan lugnt fortsätta promenera iaf, det går man ändå inte ner i vikt av.

    Är du stressad i ditt liv i övrigt? Det kan få en att tappa vikt.


    Jag har tränat precis så som jag nämnt ovan.
    Har jag tränat kondition så har jag sprungit ca 5-6km varje gång och har jag styrketränat har jag använt kroppstyngd, inga vikter ca 50min per gång.
    Låg på stort kaloriunderskott en längre tid i min ätstörning, vilket gjorde att jag tappade väldigt snabbt i vikt.

    Ska försöka hålla mig till kortare promenader och lugn yoga ett tag och se om det vänder.

    För går som sagt ner i vikt på den mängd jag äter nu, och då utan att träna.

    Så förmodligen har jag en ganska hög förbränning, vilket jag nu tycker är sjukt jobbigt, då jag får tvinga i mig mat när jag är spyfärdig för att inte rasa.
  • moafeliciaa
    Anonym (l) skrev 2023-07-17 17:48:40 följande:

    Ta kontakt med vårdgivare för dessa frågor, FL är riktigt dåligt för råd med mat till ätstörda // Glad


    Jag har kontakt med vården, dock är det sommaruppehåll nu.
    och jag försöker överleva sommaren.

    Så vill mest se någon mer känner igen sig, för det känns för mig lite skrämmande. 
Svar på tråden Vad äter ni på en dag? Onormal förbränning??