• SierraLeone

    Alla som genomgår IVF behandling hösten 2023

    LMSM skrev 2023-10-26 06:14:51 följande:

    Hej allihopa.
    Jag har följt tråden lite då och då men aldrig skrivit. 

    Jag är 35 år och i maj 2022 fick jag reda på att jag hade väldigt lågt amh 0,71 (vågar inte tänka på vad det är nu 1,5 år senare)

    Vi startade vår första IVF i februari 2023 och har nu precis hunnit göra vår tredje misslyckade behandling.

    IVF 1 korta metoden Gonal F 375 och fick endast ut 4 ägg 2 befruktade en återföring dag 3 -

    IVF 2 Korta metoden Menopour 375 igen eller max 8 ägg men endast 2 befruktade. Återföring dag 3 -

    IVF 3 Långa metoden fick en spruta Pamorelin då sprayen var slut i hela landet.
    GonalF 375 i 14 dagar. 
    14 ägg och 10 befruktade.


    Var så glad och kliniken bestämde sig för att vänta med återföring tills dag fem. På morgonen dag fem ringde dom och sa att alla embryon utom ett slutat dela sig på dag 3 igen och att det som fanns inte gick att sätta in då det var en för tidig blasto. De ville vänta till dag sex för att se om den skulle gå att frysa men den utvecklades inte till en blasocyst.

    Nu är jag såklart helt förkrossad och vet inte vad nästa steg är. Att få så många ägg men ingenting dag 5 känns som om kvaliteten är alldeles för dålig för att någonsin lyckas. Finns det någon som har varit med om ngt liknande men ändå lyckats tillslut?

    Jag funderar på om den höga dosen hormoner kan ge sämre kvalitet då jag läste en studie om det men läkaren avfärdade det med att det är för de som behöver så hög dos från början redan har sämre kvalitet. 

    Har någon en klinik de vill rekommendera som har fler individuella alternativ? kanske utomlands.

    <3


    Tråkigt att det inte gått vägen hitills! Jag har rätt nära AMH värde som det du har, 0,84 och detta värdet hade jag sommaren 2022, vet heller inte hur värdet är nu.

    Jag blev gravid på det första försöket med det långa protokollet, suprecur sprej och sedan gonal F 300. Av 10 ägg blev 6 befruktade och av dessa 6 blev 2 st blastocyster av fin kvalite så det verkar inte som att den höga dosen har påverkat kvaliten. Jag ser dock att många blir rekommenderade att göra korta metoden vilket låter så konstigt eftersom min läkare sa att med mitt låga AMH värde hade jag bäst chans med det långa protokollet och fick det direkt. Känns som att många på så vis slösar sin tid på det korta protokollet och får ut jättefå ägg. Rent logiskt borde det ju vara bättre att få ut så många ägg som möjligt för att hitta guldäggen.
  • SierraLeone
    LMSM skrev 2023-10-28 19:52:24 följande:

    Å grattis va glad jag blir för din skull! Vart gick du?

    kanske kan den där extra dosen på 75 göra skillnaden? Det sa faktiskt en läkare från OLGA idag. de går aldrig över 300 då antalet ägg inte ändras mellan 300-375. och det är dos per ägg som spelar roll så 375 eller 300 på samma antal ägg föröndras ju. Sen vet inte jag om det de säger är sant vet inte vad eller vem man ska lita på 😂 

    kan dock säga att jag och min pojkvän tagit upp olika forskningsstudier med läkarna på sophiahemmet som de inte har ngn aning om. tycker ändå de borde se till att vara uppdaterade på senaste forskningen så de i alla fall vet vad man pratar om 😂 Olga hade koll på dessa eller i alla fall den vi nämnde om dosfrågan.


    jag hade ju  lågt amh då och nu när jag väl började lär det ju ha varit ännu lägre så tycker också det känns som om jag slösade två försök på dne korta metoden. resultatet med långa blev ju avsevärt mkt bättre.


    Jag gick på RMC Malmö som jag upplevde var väldigt kunniga! 


    Jag frågade läkaren när jag fick gonal F 300 om det fanns högre doser men läkaren sa att 300 var den högsta de gav så det kanske ligger något i det du säger. 

Svar på tråden Alla som genomgår IVF behandling hösten 2023