Inlägg från: Anonym (a) |Visa alla inlägg
  • Anonym (a)

    Ta hål i örat - Ålder?

    Då du ska ta hos en utbildad piercare för att minska framtida problem får du gå efter deras åldergränser. Så googla på de i din närhet! Du är den vuxna här.

  • Anonym (a)
    Anonym (Mamma till två döttrar) skrev 2023-08-28 19:57:05 följande:

    De flesta vuxna har hål i öronen så du är ganska ensam om att se det som trashigt. 


    Personen pratar om barn...
  • Anonym (a)
    AstridElizabeth skrev 2023-08-28 23:11:16 följande:

    Jag har svårt att se vad det är som är laddat med hål i öronen. De allra flesta vuxna kvinnor har det. Majoriteten av alla flickor på mellanstadiet. Det är inte någon stor grej alls i mina ögon.

    Jag gjorde mina hål när jag började förskoleklass och min dotter kommer också få vid den åldern om hon vill. Finns massor med söta örhängen för barn. 

    Det gör inte särskilt ont och är inte särkilt svårskött heller. Läker på några veckor. Låt tösen få hål i öronen om hon vill det.


    För att oansvariga föräldrar oftast inte går till en utbildad piercareOskyldig
  • Anonym (a)
    Anonym (okej) skrev 2023-08-29 08:46:10 följande:
    Man ska välja allergisäkra örhängen, och det brukar vara det som erbjud när man tar hålet. Vi har tagit hålen på en vanlig butik, typ Guldfynd, som erbjuder håltagning, vissa väljer att gå till en riktig piercingsalong. 
    Vissa är smarta, andra tror sig leva på 90talet och går emot gällande råd när det gäller ens barns kroppsdelar. Det om något är oansvarigt.
  • Anonym (a)

    Gullvivor är alltid med i dessa diskussioner och förstår aldrig problemet trots förklaring, jag menar... varför är det svårt att förstå


     


     

  • Anonym (a)
    Gullvivor skrev 2023-08-29 09:14:33 följande:
    Uppenbarligen tycker ju anonym (a) att det är fel att en 8-åring får hål i öronen, därav min fråga.
    Om det är vad du läser in är diskussionen lika meningslös som jag troddeDrömmer
  • Anonym (a)
    RaYzLeR skrev 2023-08-29 20:25:27 följande:

    Får man ens ta hål i öronen på en bäbis/1-åring?


    Inte hos en utbildad piercare, nej
  • Anonym (a)
    RaYzLeR skrev 2023-08-29 20:38:35 följande:
    Jag tänkte, det var ju någon här i tråden som hade tagit hål i öronen på sin bäbis och 1-åring, men hon kanske hade gjort det själv.
    De tar hos frisörer/liknande med metod som är betydligt sämre och kan orsaka problem.
  • Anonym (a)
    Anonym skrev 2023-08-30 11:40:28 följande:
    Du missade det jag skrev om Leonore va?
    Eller för den delen Madeleine.
    Personen är väl ingen tidsresare.
  • Anonym (a)
    Anonym (a) skrev 2023-08-30 11:43:28 följande:
    Personen är väl ingen tidsresare.

    ah.


     


    lätt att missa ändå

Svar på tråden Ta hål i örat - Ålder?