Inlägg från: Anonym (Ägg) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ägg)

    Matpengar

    Jag hade köpt:

    Havregryn (1,5 kg) - 22.50 kr
    Ägg 15 pack - 42.50 kr 
    1,5l mjölk (röd) - 18.40 kr

    = 83.4 kr

    Ägg går att göra så mycket med och man kommer långt med 15 stycken, men eftersom det finns ca. 15 kr till godo så hade jag satsat på ett 20pack faktiskt. 

    Äggröra. Omelett. Stekt ris med ägg. Stekt ägg. Kokt ägg. Havregrynsgröt med ägg (rör snabbt i när gröten är som varmast). Perfekt källa för protein och är dessutom en av få råvaror som rent näringsmässigt har nästan allt vi behöver. Ägg är dessutom mättande och jag upplever att jag håller mig längre på ett ägg än på t.ex. pasta eller nudlar.

Svar på tråden Matpengar