Till Anonym (Luttrad)
Har full förståelse för att du är arg, ledsen och frustrerad över att dina föräldrar inte bryr sig om barnbarnen när de själva fått avlastning med er/sina barn. Har du pratat med dom om detta och sagt att du känner dig ledsen och inte förstår varför det är så? Du har all rätt att fråga.
Och det här med åldrar. Nuförtiden är det många mor- och farföräldrar vilka är ganska gamla när de få barnbarn. Med åldern kan det även komma sjukdomar, hjärtbesvär, högt blodtryck, diabrtes med mera.
Jag var 56 när jag fick mitt första barnbarn och 60 när andra kom. Orken är definitivt inte densamma som när jag fick mitt första barn vid 31 års ålder. Men trots detta vill jag absolut träffa och umgås med mina barnbarn. Jag blir alltid så lycklig av att umgås med dom, men absolut alltför sällan, vilket inte är mitt val.