Inlägg från: Enman12 |Visa alla inlägg
  • Enman12

    Misstag på Jobbet!

    Hej, 

    Nu behöver jag er hjälp igen. Är såhär. Inom loppet på två veckor har jag gjort två fel på jobb. Båda gångerna har kunderna förvrängt vad jag sagt.. Ena gången handlade dock om ett alvarligare fel. Kunden ville ha en telefon. Säljer det. När betalningen är klar märker han efter jag återställt telefonen att det var fel märke. Just då hade vi inte märket hemma.. Pratar med han han var jätte nöjd för det första över mitt kundbemötande.

    Vi skulle få in nya märket dagen efter. Jag och han bestämmer tillsamans att han ska komma på fredag när jag jobbar så tar vi retur med nya telefonen. (Trodde jag tänkte smart) kunden var som sagt jätte nöjd över mitt kundbemötande. Men chefen var inte nöjd. Känner mig lite dum.. är detta nåt och övertänka på eller bara lösa sitstuonen imorn och gå vidare? 
  • Svar på tråden Misstag på Jobbet!
  • Enman12

    Är inte riktigt ny. Jobbat där i 10 månader nu. Men med telefoner är det oftast nytt. Bytt chef en gång sen jag började o fick inte riktigt utbildning av den första. Men man lär sig av sina misstag. Vet om att nästa gång jag ska skicka iväg saker kommer jag va övertydlig samt när jag säljer telefoner. Då är det övertydligt man ska va. I mitt huvud gjorde jag rätt. Va helt säker. Men skämdes rätt så rejält när hon sa ja det var ett allvarligt fel.

  • Enman12

    Ja asså dem felen jag gjort en sålänge har varit olika gång på gång  så inte samma hela tiden utan nytt. För en månad sedan va det hur jag gör vid returer exakt. Har jag lärt mig nu o inte gjort samma misstag. Så man lär sig 

  • Enman12

    Definitivt jag ska :D adå har tagit på mig att lösa det. Dem kommer efter jag börjat o sa till chefen att jag gjorde fel så jag löser det också ;D 

Svar på tråden Misstag på Jobbet!