Min vän är uteliggare!
NEJ!!! Tar du in honom en enda natt så blir du aldrig av med honom! Erbjud honom skjuts till närmaste härbärge istället.
NEJ!!! Tar du in honom en enda natt så blir du aldrig av med honom! Erbjud honom skjuts till närmaste härbärge istället.
Jag skulle också kunna tänka mig att köpa en ordentlig vinterjacka åt killen. Är han uteliggare och ute större delen av dygnet så lär det behövas.
Tveksamt att låta honom sova i ditt hem, men kanske du kan fixa nåt ställe åt honom med värme och en säng?
Tack för era kloka svar!
Jag ser fortfarande den person som finns bakom missbruket och all annan skit han har blandat in sig i. Det är därför det känns som att jag vill hjälpa honom! Men som ni skriver, så vill jag ju inte bli inblandat i det där. Och jag förstår att jag blir inblandad om jag tar in honom hos mig.
Han har sporadisk kontakt med soc. men lyckas inte uppfylla de krav som ställs för att få hjälp, varken pengar, behandling eller boende.
Gör ont i hjärtat!! Jag vet att det inte är mitt ansvar. Vill inte att han ska ligga och frysa ihjäl. Men får försöka hjälpa honom på andra vis kanske.