Inlägg från: Anonym (Heh) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Heh)

    Lämna skruvar i väggar?

    Anonym (Hin håle) skrev 2023-10-25 11:45:47 följande:

    Nej det måste man inte men hade jag varit köpare hade jag bett er skruva ut och spackla igen hål eller så hade jag anlitat en hantverkare på din bekostnad för att vidta dessa åtgärder. 


    Lycka till med det.
    Är det saker på väggarna när du ser på ett hus får du räkna med att det är hål/skruv/plugg när du tar över huset. Vill du ha det på ett annat vis får du laga hålen själv. Eller köpa ett helt nytt hus.
  • Anonym (Heh)
    Anonym (Mo) skrev 2023-10-25 12:28:15 följande:

    Jo det ska man, det ingår i flyttstädning och iordningställande vid flytt. Man kan komma överens om annat men standard är att man tar bort skruvar och spikar och spacklar igen. 


    Om man bor i hyresrätt, ja.
    Säljer man en bostadsrätt eller ett hus så är det befintligt skick som gäller. Du kan lämna ett hål rakt genom ytterdörren ifall det fanns där vid visningen. 
Svar på tråden Lämna skruvar i väggar?