Inlägg från: Anonym (Anhörig) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Anhörig)

    Terapi för mansbebis?

    Gizzmos skrev 2023-10-29 18:17:36 följande:
    Vet inte vilket annat ord man ska använda för att slippa skriva exakt allt han inte gör/ser. dom flesta förstår ju vad mansbebis innebär. Och han INSER verkligen inte det, vilket verkar väldigt vanligt. Så tänkte om det utformats någon generell kurs/terapi för just detta? p

    Jag tror inte alls att det här handlar om en så kallad mansbebis, av det du skriver att döma så har han nån sorts psykisk ohälsa. Du skriver om perioder, hur långa är dom och hur tar det sig uttryck? Tänkte på om det kan röra sig om bipolär? Vad menar du med att han har konstig syn på saker? Exempel?


    Om du har god kontakt med dina svärföräldrar så kan du kanske prata med dom och höra om han har någon historik av psykisk ohälsa. Det kan beroende på diagnos gå i vågor eller cykler och vara bra långa perioder.

    Oavsett orsak så tycks han inte uppskatta ert liv med barn och hus, kanske ska ni överväga att flytta till ett mer lättskött boende om ni ska få er gemensamma vardag att fungera. Det låter som att huset är din dröm, inte hans.

  • Anonym (Anhörig)

    Så hans problem går ända tillbaka till tonåren? Du kan nog glömma att det finns någon quick-fix kurs för honom. Med så mångåriga problem borde det finnas något i botten som ställer till det. Kolla med hans mamma vad som var problemet och vad som gjordes i tonåren och när han var ung vuxen. Det kanske finns en diagnos. Ju mer du vet, desto bättre kan du förstå honom. Om du nu vill fortsätta relationen.

Svar på tråden Terapi för mansbebis?