Frigid sambo
Kvinnor är för roliga ändå. Kravet är att vi män ska göra traditonella kvinnosysslor (vilket jag gör). Vi män däremot förväntas helt ansvara för de traditionella manliga sysslorna. Vem tror du rensar avlopp, renoverar, fixar saker som går sönder mm? Inte är det hon i alla fall. Nä för då gäller tydligen gamla könsroller.
.
Men hur många timmar om dagen renoverar du?
Det där är samma gamla tjat. Mannen byter hjul på bilen två gånger om året och tror att det väger upp mot att diska, stöda, laga mat och övriga sysslor som görs varje dag.
Sen missar de hur mycket jobb kvinnan gör i det tysta som inte syns: sociala ansvaret för gemensamma vänner, har kontakt med äldre släktingar, har koll på barnens mående och stryker den där kinden när det är tufft, har koll på läxorna och barnens scheman, har koll när det är studiedagar, utflykter och kalas. Kanske inte rensar avlopp men rensar bland barnens kläder, säljer av gammalt på loppis och ser till att barnen har vantar och gummistövlar när hösten kommer och ser till att ha kontakt med andra barns föräldrar. Märker kläder med namn, löper presenter, kommer ihåg att svärmor fyller år.