Anonym (K) skrev 2023-11-03 09:38:47 följande:
Det är väl fortfarande inte klarlagt vem som låg bakom attacken? och om man läst media fram till nu har det varit väldigt tydligt att man inte vetat, att Israel inte tagit på sig det som de brukar göra och att det ska utredas.
Folk måste ju kunna vara kritiska till staten Israels agerande utan att bli kallade antisemiter. Samtidigt finns det såklart antisemiter som säger att de bara fördömer staten israel medan de egentligen har en annan agenda. Så det är en svår fråga. Men att börja kalla folk Nazister för att de vill stoppa ett krig som drabbar väldigt många barn just nu, det tycker jag man ska låta bli. Bättre att ifrågasätta det de uttryckt isåfall som du anser är antisemitiskt.
Ena eller andra sidan gjorde ett misstag. Eller så är det iscensatt av propagandaskäl. I krig så sker sådant.
Det är väl om någon sida siktar in sig på civila som det blir problematiskt på riktigt. Hamas gör visserligen det, men har inte samma slagkraft som Israel.