• Pope Joan II

    Ångrar katten

    Anonym (Trött) skrev 2023-11-09 07:00:41 följande:

    Ni är så fruktansvärt elaka, jag behöver stöd, inte mer ångest. Jag blev sjukskriven häromdagen på grund av min ångest och läkaren ville att jag skulle läggas in, men lyckades tala mig ur det. 


    Jag har tänkt i flera år på att skaffa djur och jag trodde inte alls att det skulle kunna kännas såhär.


    Om du är så psykiskt nergången att din läkare menar att du är i behov av slutenvård förstår jag inte varför du skulle vilja - och tydligen har - "pratat dig ur det"? Vad är poängen med det? Du har ju barn att ta hand om (och nu tydligen också en katt)? Det är väl oerhört viktigt att du tar emot den hjälp du erbjuds, hur ska något annars kunna förändras till det bättre? 

    Katten ska du naturligtvis se till att lämna tillbaka till uppfödaren och så får du förklara för barnen att du överskattade din förmåga och be dem om ursäkt för det. 
Svar på tråden Ångrar katten