• elsi

    Så frustrerad

    Shallow skrev 2023-11-12 11:38:34 följande:
    Så frustrerad
    Måste få input och åsikter från er.
    Jag har sedan tre år träffat en man med ett tidigare barn. Han var 10 skulle precis fylla 11 när jag kom in i bilden. Då kunde han inte knyta skorna, göra sin egen frukost (alltså bre en macka), han åt med händerna alternativt gnagde på hela bitar från gaffeln, stod upp vid bordet. nu har han precis fyllt 13 år, idag är vi sambos och det bara går inte de veckor han är vid oss. Så fort det är pappa vecka få jag panik. Det kladdas med allt i kylen, skitiga toaletter/badrum/köksbord, matrester på golv/soffa. Han äter fortfarande som förr - dock med bestick men matrester runt hela munnen som han sen försöker skicka bort. All tvätt ligger på golvet, ut och in, i högar. Sen finns det heller ingen planering på hur han ska bo då varannan vecka inte fungerar pga pappans jobb. Så han kommer och går som han har lust och lite hur det passar hans morsa. Nu är jag dessutom gravid och mår fruktansvärt dålig, trött och kräks hela tiden. Vilket gör detta ännu värre. Min sambo lyssnar inte och ser inte problemet. Jag tycker något är fel? han har heller aldrig blivit tillsagd/fått konsekvenser av att inte sköta dig så gråter bara man säger att han ska städa upp och börja sköta sig. Han går även i samma kläder i flera dagar, duschar inte och luktar illa. På två veckor hade han använt två par kallingar och ett par strumpor. Han gömmer även smutstvätt under sängen eller lägger tillbaka i byrån, istället för att lägga i tvättkorgen. det sista jag  reagerade på var att han leker med ballonger. När man kastar upp i luften och jagar.. snälla hjälp mig att få lite perspektiv!! hur är era 13åringar? Är det här verkligen en normal utveckling när man går på högstadiet i 7-an? Är helt förtvivlad .
    Hur kan du ens fråga om detta är normal utveckling? Är ni alla helt tappade?

    Om det här ens är sant så är det många inblandade som inte skött sina ansvarsområden när det gäller den här pojken. Föräldrarna som underlåter att inse sitt barns behov och begränsningar. Skolan som låter detta fortgå. Skolhälsovården som borde sett detta för länge sedan och agerat.

    Och denna pappa, som alltså bryr sig så lite om sitt barn att han totalt ignorerar sitt barns behov gällande hälsa och utveckling. och dessutom skyller sina tillkortakommanden på att mamman inte bryr sig (eller är det din tolkning av det hela?) Honom väljer du alltså att skaffa nya barn med, låter oansvarigt av dig också, minst sagt. Och i värsta fall är det något ärftlig fel med pojken som ditt barn också riskerar att ärva om det kommer från pappan. Fast allt är väl mammans fel antar jag?

    Men din vinkel är alltså att pojken är fel och ska bort. Inte omsorg om pojken alls, utan bara att han inte ska störa dig.
     
    För även om pojken får rätt diagnos och stöd, så är han fortfarande densamma. och han är din sambos barn, som din sambo har ansvar för och bör fortsätta att ta hand om även om du inte blir nöjd. 

    Man häpnar verkligen när man läser här på FL, hur dysfunktionella familjer kan vara, som låter sina barn leva ett liv i misär, som tar noll och inget ansvar för barn i sin närhet, spottar ur sig ungar som man inte orkar ta hand om eller står upp för dem. Utan det går bra att låta nya sambon bestämma att tidigare ungar duger inte och ska bort, nya ungar är viktigare.
Svar på tråden Så frustrerad