Anonym (S) skrev 2023-11-28 23:25:54 följande:
Tolka provsvar
Hej! Jag har mått dåligt ett tag och har en läkare som krånglar och dröjer. Har fått tillbaka några provsvar som jag undrar lite över. Det är hemoglobin: 117, p-järn: 7 och transferrinmättnad: 0.10. Ska jag ligga på och få någon slags utredning eller något utskrivet? Eller ska jag typ äta mer jordgubbar och spenat? Hehe! Jag är inte gravid.
Om det är järn du vill äta mer av så kan du glömma både jordgubbar och spenat. De innehåller knappt nåt järn alls, och upptaget från vegetabilier ligger på omkring 5-10% så de livsmedlen är verkligen inga bra källor till järn.
Man med mycket järn är främst animaliska livsmedel, rött kött, lever, leverpastej, blodpudding. Sen finns det vegetabilier som har en del järn också, främst baljväxter och nötter/frön, tex pumpafrön.