• Anonym (Abc)

    Telefonskräck

    Eftersom jag lidit av telefonfobi själv så kan jag bara meddela att det går att lösa. Min fobi handlade dock om att jag inte trivs när andra runt omkring hör mig. Jag hade inte fobi för den jag pratade med.


    Jag började på ett arbete där jag var tvungen att svara i telefon flera ggr per dag och det gick nästan över direkt.

    Acceptera ditt handikapp säg till dig själv att allt som du tror kan hända mycket väl kan göra det men att det är ok. Du kan till och med erkänna för den du talar med att du tappar koncentrationen och be om Ursäkt. Förbered en standardmening du kan använda när det händer.

  • Anonym (Abc)
    Anonym (T) skrev 2023-12-06 18:56:24 följande:
    Tack!!
    Det är ju det där... att man måste kämpa sig igenom det som är läskigt, och att man då förhoppningsvis kommer märka att det är läskigare i ens huvud än i verkligheten.

    Vad tycker du man kan ha för standardmening att säga? 
    Eftersom min telefonfobi inte krävde någon standardmening då jag inte hade fobi för den jag pratade med kanske jag inte är rätt att råda dig angående det. Du vet nog bäst själv men här kommer ett förslag:

    Ursäkta, jag Vet att det här låter galet men jag har typ lite telefonfobi och då tappar jag lite fokus kan jag få fundera på svaret?

    Det kan vara så att du genom att informera din motpart om problemet slappnar av och hittar orden annars kanske du får be att återkomma alternativt om det är för stort steg så kan du bara säga Att du står lite illa till och fråga om dem inte kan kontakta dig via mail.
Svar på tråden Telefonskräck